Severná Kórea vs. USA. Aké sú reálne perspektívy konfliktu?

V súvislosti s nedávnym vyhrotením napätia na Kórejskom polostrove sa na internete vyrojila hromada názorov, ktoré zastávajú jeden z dvoch názorových extrémov.

Jedna skupina tvrdí, “super, konečne to tam USA vybombarduje a zlikviduje toho tučného psychopata Kima”.

Druhá skupina tvrdí, “super, konečne niekto dá Američanom riadnu príučku”.

Realita je niekde na pol ceste medzi oboma názormi a nie je optimistická ani pre jednu stranu. Napriek všetkému intenzívnemu zbrojeniu Severná Kórea stále nepredstavuje plnohodnotného súpera ani pre americkú armádu a dokonca ani pre juhokórejskú armádu. V prípade ostrého konfliktu by bola severokórejská armáda skôr či neskôr úplne zlikvidovaná. Dokázala by však klásť tuhý odpor a dokázala by spôsobiť enormné škody Južnej Kórei a sporadické škody americkej armáde a pomocou balistických rakiet škody na japonskom území.

Nasleduje séria zozbieraných článkov, prevažne z ruských zdrojov, ktoré sa odborne venujú výzbroji a vojenským možnostiam Severnej Kórey a pravdepodobným scenárom, ako by sa prípadný konflikt vyvíjal.

Každý zo zaradených textov mapuje určitú špecifickú podoblasť témy, takže ak niekto chce získať ucelený prehľad, je užitočné prečítať všetky články.

——————————————————

Američanům podle generála zřejmě nezbyde než na Severní Koreu zaútočit

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/434174-americanum-podle-generala-zrejme-nezbyde-nez-na-severni-koreu-zautocit.html

Na úvod jeden čerstvý článok na zdokumentovanie nálad a situácie. Americký generál Jack Keane, jeden z kandidátov na Trumpovho ministra obrany, sa otvorene vyhráža Severnej Kórei preventívnym útokom.

Podobné vyhrážky počúva Severná Kórea zo strany USA už celé desaťročia, takže ich paranoja a urputné zbrojenie dáva v tomto kontexte veľmi dobrý zmysel.

Američania sa dokonca ani netaja tým, že majú rozpracované plány cielenej fyzickej likvidácie Kim Čong-una, čelného predstaviteľa krajiny.

——————————————————-

Rozhovor s ruským odborníkom z Ďalekého východu na tému Severnej Kórey.

http://www.zvedavec.org/komentare/2016/09/7021-usa-a-jizni-korea-podporuji-neporazitelnost-severokorejskeho-rezimu.htm

rozhovor sa týka troch otázok:

1. aká je životná úroveň NK a či je tam naozaj hladomor.

odpoveď je, že NK je síce chudobná krajina, ale hladomor tam nie je, aj keď ľudia majú k dispozícii menej potravín, než je bežné v západných krajinách.

2. význam severokórejského jadr. arzenálu.

v zásade obranný, keďže NK je pod neustálym tlakom a vyhrážkami zo strany USA a južnej kórey. Samotná armáda NK je neporovnateľne slabšia, než armády južnej kórey alebo USA a tak jadrové zbrane pre ňu predstavujú spoľahlivý spôsob, ako si ich udržať od tela.

pre USA je naopak severná kórea vítanou zámienkou, aby mohli zotrvávať na území južnej kórey, pričom j.kóreu využívajú ako základňu balistických rakiet a antirakiet k prípadnému konfliktu s čínou alebo ruskom.

3. ohľadom životnej úrovne severnej a južnej kórey.

hovorí, že až do roku 1972 bola v NK vyššia životná úroveň ako na juhu, hlavne vďaka dotáciam z Číny a ZSSR. V 60. rokoch USA začali využívať chudobnú Južnú Kóreu ako lacné materiálne a personálne zázemie pre svojich vojakov bojujúcich vo vietname, pričom na tejto aktivite zbohatla aj Južná Kórea.

Článok publikoval ruský portál pravda.ru v roku 2016.

———————————————————–

Kimovu arzenálu musíme čelit vlastními jadernými zbraněmi, tvrdí poslanci v Soulu

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/433987-kimovu-arzenalu-musime-celit-vlastnimi-jadernymi-zbranemi-tvrdi-poslanci-v-soulu.html

(článok dobre dokumentuje pokrytectvo Južnej Kórey, ktorá opakovane prevádzkovala svoj vlastný jadrový program, hoci Severnej Kórei to vytýka)

“Skupina poslanců jihokorejské Strany svobodné Koreje (přejmenovaná strana Sanjuri odvolané prezidentky Pak Kun-hje) vyzvala vládu, aby v případě dalšího severokorejského jaderného testu zahájil Soul vlastní program vývoje jaderných zbraní. ”

Jihokorejský jaderný program

“Soul už v minulosti vyvíjel jaderné zbraně, ale v 70. letech od toho pod tlakem USA ustoupil. Jižní Korea vyrobila v roce 1982 několik miligramů plutonia. V roce 2004 země přiznala Mezinárodní agentuře pro atomovou energii, že smlouvu porušila, když se na přelomu tisíciletí v zemi vyrobilo 200 mg vysoce obohaceného uranu, který měl být údajně určen pro jaderné elektrárny. Ty ho ale nepotřebují tak vysoce obohacený.”

Súvisiace: https://www.novinky.cz/zahranicni/39202-jizni-korea-mela-tajny-program-obohacovani-uranu.html

————————————————————

„To nebude procházka“: jak může KLDR odpovědět na potenciální útok USA

https://cz.sputniknews.com/svet/201704125102010-Prochazka-KLDR-potencialni-utok-USA/

Značne realistický pohľad na možnosti oboch strán konfliktu. Článok jednoznačne tvrdí, že hoci Severná Kórea môže klásť tvrdý odpor a narobiť veľké škody Južnej Kórei a Japonsku, nemá šancu konflikt vyhrať.

Autorom článku je Dmitrij Korněv, zakladateľ portálu Military Russia.

Dlhý a podrobný článok, najlepší zo zoznamu článkov, ktorý sem dávam.

————————————————————–

Chystá sa Severná Kórea bojovať proti Američanom?

http://www.hlavnespravy.sk/chysta-sa-severna-korea-bojovat-proti-americanom/968580

Tento krátky článok dopĺňa niektoré detaily ohľadom možností guerillovej a hybridnej vojny zo strany Kórey

Článok vyšiel na portáli rusvesna.su

————————————————————–

Takúto vojenskú silu má v rukách Kim Čong-un!

https://adam.cas.sk/clanok/11626/takuto-vojensku-silu-ma-v-rukach-kim-cong-un

Článok z roku 2011 popisujúci zbraňové vybavenie Severnej Kórey. Podľa môjho názoru je to značne propagandisticky ladený článok, ktorý sa snaží nadnášať skutočnú vojenskú silu Severnej Kórey. Napriek tomu môže byť užitočný na porovnanie s ostatnými citovanými článkami.

Ako zdroj článku je udávaná agentúra AFP.

————————————————————–

KLDR je připravena k jadernému testu, Soul se bojí jednostranné americké odpovědi

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/435033-kldr-je-pripravena-k-jadernemu-testu-soul-se-boji-jednostranne-americke-odpovedi.html

“Z vyjádření jihokorejského ministra zahraničí jsou patrné obavy Soulu z jednostranné americké akce. USA na poslední balistický raketový test KLDR zareagovaly tím, že do oblasti Korejského poloostrova vyslaly svaz vojenských plavidel v čele s letadlovou lodí USS Carl Vinson, doprovázenou dvěma raketovými torpédoborci a raketovým křižníkem s celkem třemi sty odpalovacími zařízení pro antirakety a rakety s plochou dráhou letu. [celá zpráva]

Pchjongjang to označil za vojenskou provokaci a pohrozil odvetným jaderným úderem. [celá zpráva]

Washington dal na vědomí, že by uvítal zapojení Číny do řešení severokorejské krize. Upozornil ale, že je připraven jednat i sám, pokud Peking nebude ochotný se k tvrdšímu postupu vůči KLDR připojit. Není však jasné, jak by jednostranná akce vypadala. [celá zpráva]”

Zdroj článku je ČTK/novinky.cz . Je to mainstreamový článok, dávam to sem na dokreslenie atmosféry.

—————————————————————-

Chystá sa Severná Kórea bojovať proti Američanom?

http://www.hlavnespravy.sk/chysta-sa-severna-korea-bojovat-proti-americanom/968580

“Američania a Juhokórejci pripravujú útok na Severnú Kóreu a dúfajú, že sa im podarí eliminovať vedenie krajiny.”

“Viacerí analytici nepredpokladajú, že Severokórejci budú útočiť na Japonsko, alebo Južnú Kóreu. Dôvodom je skutočnosť, že severokórejské rakety dokážu americké protiraketové systémy zneškodniť.

Podľa analytikov  sa Severokórejci môžu pokúsiť o útok  svojími bojovými raketami (vrátane rakiet s jadrovými bojovými hlavicami) na americké vojenské sily, možný je útok severokórejskej armády na územie Južnej Kórey s cieľom preraziť líniu a spôsobiť Juhokórejcom čo najväčšie ekonomické a vojenské straty.

Príslušníci severokórejských špeciálnych jednotiek sú tradične hodnotení vojenskými odborníkmi veľmi vysoko a ich výcvik sa sústreďuje práve na asymetrické odpovede, guerillovú vojnu a šírenie chaosu.”

Zdrojom článku je rusvesna.su

———————————————————

Ruskí vojenskí experti poukázali na nebezpečenstvo, ktoré hrozí Američanom pri útoku na Severnú Kóreu

http://www.hlavnespravy.sk/ruski-vojenski-experti-poukazali-na-nebezpecenstvo-ktore-hrozi-americanom-pri-utoku-na-severnu-koreu/969362

Dlhý článok popisujúci akým spôsobom môže Severná Kórea bojovať proti americkým lietadlovým lodiam.

Prvá tretina článku popisuje možnosti severokórejskej protileteckej obrany. Severokórejský protiletecký systém je síce zastaralý, ale natoľko početný, že jeho úplné zničenie bude pre američanov zdĺhavé a nákladné.

Druhá tretina popisuje možnosti severokórejského ponorkového loďstva v boji proti americkým lietadlovým lodiam. Napriek tomu, že severokórejské ponorky sú zastaralé a z 2/3 nefunkčné, stále predstavujú pri pobreží dostatočnú hrozbu, s ktorou musia Američania rátať.

Posledná tretina článku popisuje možnosti odvetného úderu Severokórejčanov proti Južnej Kórei a Japonsku. Existuje riziko, že by sa do konfliktu mohli reťazovo zapojiť aj ďalšie susedné krajiny: Čína, Japonsko, Vietnam, Kambodža.

Zdroj článku: Ruský vojenský expert Konstantin Sivkov, člen korešpondent Ruskej akadémie raketových a delostreleckých vied, pre portál warfiles.ru

————————————————————-
Proč je Trump tak posedlý Severní Koreou? Není to jen jaderný program, podívejte se na video

http://www.eurasia24.cz/jak-to-je-s/item/2407-proc-je-trump-tak-posedly-severni-koreou-neni-to-jen-jaderny-program-video

Článok popisuje, že napriek extrémnemu hospodárskemu embargu a sankciám sa KLDR podarilo vytvoriť ekonomický model, vďaka ktorému začína v posledných rokoch čoraz viac ekonomicky prosperovať. Rastie životná úroveň, dostupnosť tovarov, áut a krajina je schopná realizovať aj odborne vysoko náročné projekty ako je raketový a jadrový výskum.

—————————————————————

Americké média priznali: USA nedokážu bojovať na dvoch frontoch

http://www.hlavnespravy.sk/americke-media-priznali-usa-nedokazu-bojovat-na-dvoch-frontoch/970258

Článok popisuje, že americká armáda nemá dostatok zdrojov, aby dokázala súčasne bojovať na dvoch frontoch: sýrskom aj severokórejskom. O to viac, že v prípade konvenčného konfliktu v Severnej Kórei by sa na jej podporu zaručene začala angažovať Čína a pravdepodobne aj Rusko.

Dlhotrvajúci konflikt by v USA vyžadoval vyhlásiť brannú povinnosť, čo by viedlo k nepokojom medzi obyvateľstvom.

Zdroj článku: Americký žurnalista a vojenský veterán Jason Belcher v článku pre Huffington Post

——————————————————————-

Koniec jadrového poplachu: Prečo nevypukla vojna na kórejskom poloostrove

http://www.hlavnespravy.sk/koniec-jadroveho-poplachu-preco-nevypukla-vojna-na-korejskom-poloostrove/970702

Veľmi zaujímavý článok, popisujúci motiváciu, prečo sa všetky strany vzájomne vyhrážajú, ale v praxi ani jedna strana nemá záujem rozpútať reály konflikt.

“V skutočnosti je konflikt okolo Severnej Kórey unikátny: existuje tam vysoká úroveň nebezpečenstva, ale nízka pravdepodobnosť vypuknutia reálnej vojny.

Pravidlá hry

Na Kórejskom polostrove sa všetci navzájom nenávidia, vymieňajú si hrozby (frázy “odpovieme na urážky jadrovou pohromou” sa pravidelne opakujú v oficiálnych vyhláseniach severokórejských úradníkov), avšak žiadna strana nie je pripravená zaútočiť prvá.

Severokórejská elita si uvedomuje, že akákoľvek vojna na Kórejskom polostrove skončí dobytím Pchjongjangu, a potom zbohom, krásny život. Američania, Japonci a Juhokórejčania si zasa uvedomujú, že cena za dobytie Pchjongjangu bude veľmi vysoká, a nejde ani o vojnové straty spojencov pri likvidácii miliónovej a (na rozdiel od Saddámovej) motivovanej severokórejskej armády.

Nejde tiež len o jadrové zamorenie. Po prvé, nebude Soul: v prípade vypuknutia vojny bude juhokórejská metropola ležiaca 50 km od hranice zrovnaná so zemou severokórejským ďalekonosným delostrelectvom.

Po druhé, čo potom robiť s porazenou Severnou Kóreou? Integrovať ju do Južnej? Experti uisťujú, že dokonca cena mierovej reintegrácie KĽDR do Republiky Kórea bude činiť niekoľko juhokórejských HDP, a v prípade vojnou zničeného Severu bude táto cena ešte vyššia.

A nakoniec, kde sú záruky, že sa na obranu KĽDR nepostaví Čína, ktorá sa zapojila do minulej vojny bez ohľadu na americké jadrové zbrane?

Scenár obmedzeného úderu (napríklad, na severokórejské jadrovej objekty) je tiež nepoužiteľný. Väčšina objektov sa nachádza pod zemou a je bránená skalnými horninami, preto americkí experti nemôžu zaručiť ich likvidáciu. Úder nebude navyše obmedzený: útok na severokórejské jadrové objekty zhodnotí Pchjongjang buď ako rozpútanie vojny, a potom zasadí odvetný úder, alebo ako facku Kim Čong-unovi a bude reagovať rovnako, čo, podľa logiky špirály, vyvolá reakciu USA a Južnej Kórey, teda vojnu so všetkými vyplývajúcimi dôsledkami.

Práve preto sa ani jeden americký prezident neodvážil zaútočiť na KĽDR a ani jedna veľká kríza na Kórejskom polostrove (ktorých za posledných 25 rokov bolo toľko, že sa nedajú spočítať na všetkých prstoch rúk a nôh) neviedla k vojne.

Všetky strany si výborne uvedomovali pravidlá hry, videli červené čiary a neprekročili ich. Priblížili sa k nim, vymenili si hrozby a potom sa opatrne odkradli.”

Zdroj článku: Sputnik

———————————————

Donald Trump núti krajiny vyvíjať jadrové zbrane

http://www.hlavnespravy.sk/donald-trump-nuti-krajiny-vyvijat-jadrove-zbrane/970990

Krátky článok na tému, že nevyspytateľná a agresívna politika USA núti krajiny do vývoja vlastných zbraní, pretože len to im zabezpečuje istotu, že ich Američania na základe nejakého rozmaru nevymbombardujú.

Zdroj: Alexander Rodgers pre portál politikus.ru

———————————————–

Vojenská doktrína Pchjongjangu sa sústreďuje na predsmrtné uhryznutie

http://www.hlavnespravy.sk/vojenska-doktrina-pchjongjangu-sa-sustreduje-na-predsmrtne-uhryznutie/971014

“Podľa ruského analytika Olega Petrova na portáli rusvesna je vojenská doktrína Pchjongjangu veľmi jednoduchá. Severokórejci nerátajú s víťazstvom, pretože chápu, že USA sú nad ich sily. Takže sústredili svoju pozornosť na to, aby USA čo najviac uškodili a aby narobili Američanom čo najviac problémov – či už ekonomických, vojenských alebo politických

Severokórejci sa už dlho pripravujú na svoj posledný boj a na to, ako uškodia kapitalizmu. Už teraz sú v štádiu, že straty, ktoré Američania v prípadnom boji proti Severnej Kórei utrpia, budú vyššie ako zisky, ktoré môžu Američania dosiahnuť. Atómové zbrane, ktoré majú Severokórejci k dispozícii, nedokážu zasiahnuť USA, dokážu však minimálne vážne uškodiť Japonsku a Južnej Kórei, tradičným spojencom USA (aj keď v poslednej dobe sa Južná Kórea i Japonsko začali správať k USA vlažne).

Severná Kórea sa preto pragmaticky sústreďuje práve na spojencov USA. Aj Južná Kórea a aj Japonsko vedia, že ak Severná Kórea udrie, udrie preto, lebo bude zahnaná do kúta. Ak by do nich Američania nepichali, Severokórejci by pokračovali vo svojom izolacionalizme a paranoji. Južná Kórea a Japonsko dobre vedia, že USA nemajú priateľov, majú len svoje záujmy a tak vnímajú aktivity USA aj ako snahu utiahnuť trochu svojím “spojencom” reťaz, pretože v poslednej dobe si či už Južná Kórea alebo Japonsko dovolili viackrát prejaviť svoj vlastný názor, čo Američanom nevyhovovalo.”

————————————————-

Severokórejské ponorky predstavujú hrozbu pre flotilu USA

http://www.hlavnespravy.sk/severokorejske-ponorky-predstavuju-hrozbu-pre-flotilu-usa/971030

Krátky článok špeciálne venovaný možnostiam severokórejskej námornej a ponorkovej flotily.

Zdroj: ruský portál newinform.com

————————————————–
„Jaderný“ Kim: Ozbrojená demokracie proti bezbranné totalitě

http://www.zvedavec.org/komentare/2017/04/7237-jaderny-kim-ozbrojena-demokracie-proti-bezbranne-totalite.htm

Článok sa venuje možnostiam obrany KLDR proti americkému raketovému útoku

Článok je dlhý a venuje sa množstvu rôznych tém:

– možnosti obrany KLDR proti leteckému a raketovému útoku (veľmi slabé možnosti obrany ale výhodu predstavuje veľmi početná protiletecká obrana)

– severokórejské námorníctvo a severokórejská ponorková flotila

– severokórejská pozemná armáda (napriek veľmi početnému vojsku nie je KLDR schopná urobiť rozsiahly pozemný útok proti Južnej Kórei. Je však schopná rozpútať tvrdú pohraničnú šarvátku a klásť tuhý odpor pri obrane krajiny). Článok popisuje zdrvujúcu prevahu Južnej Kórey v oblasti tankovej a leteckej výzbroje.

– severokórejský program výroby jadrového materiálu.

– severokórejský program výroby rakiet dlhého doletu (je jasné, že KLDR nepotrebuje tieto rakety pre konflikt s Južnou Kóreu. Na zničenie Soulu stačí klasické delostrelectvo. Balistické rakety sú určené na ohrozenie amerických vojenských základní v Japonsku a na Guame)

– záver článku spomína, že KLDR prevzala hospodársky model Číny a v posledných rokoch sa výrazne rýchlo rozvíja, čo už o pár rokov môže viesť k jej skutočnej nezraniteľnosti zo strany amerického útoku.

Zdrojom článku je Jevgenij Požidajev pre portál eadaily.ru

————————————————

Aké zbrane môže Severná Kórea použiť v prípadnom konflikte

http://www.hlavnespravy.sk/ake-zbrane-moze-severna-korea-pouzit-v-pripadnom-konflikte/971902

Ruský vojenský analytik Viktor Sokirko na portáli tvzvezda

Veľmi dlhý článok venujúci sa technických parametrom všetkých oblastí výzbroje Severnej Kórey:

– tanky, obrnené transportéry, letectvo, vrtuľníky

– protivzdušná obrana

– námorné sily

– ponorková flotila

– raketové sily

Aj tento článok dospieva k záveru, že Severná Kórea nemá šancu sa ubrániť americkému útoku, ale môže klásť veľmi húževnatý odpor.

—————————————————-

Veľmi dlhý a podrobný článok o histórii a detailoch raketového programu KLDR.

http://technet.idnes.cz/severni-korea-zbrane-armada-dfw-/vojenstvi.aspx?c=A130408_151950_vojenstvi_kuz

Článok pochádza z roku 2013. Jedná sa o mimoriadne dlhý a odborný článok, vhodný hlavne pre ľudí s rozhľadom v témach vesmírneho a raketového výskumu.

Dávam to sem ako kuriozitu a pre úplnosť.

—————————————————–

Jižní Korea jako „ráj“ oproti severnímu „peklu“? Čtěte, pokud nechcete vidět černobíle

http://www.eurasia24.cz/jak-to-je-s/item/2410-jizni-korea-jako-raj-oproti-severnimu-peklu-ctete-pokud-nechcete-videt-cernobile

Zaujímavý článok popisujúci zúfalú ekonomickú situáciu mladej generácie v Južnej Kórei, ktorá svoju vlastnú krajinu prirovnáva feudálnemu peklu dynastie Čoson.

Nestabilná práca, kedy človeka môžu vyhodiť zo dňa na deň z práce. Zničujúce nadčasy za minimálnu mzdu. Vysoké životné náklady, žiaden voľný čas na súkromný život. Hlboká frustrácia a dezilúzia mladých ľudí, ktorí žijú s pocitom, že nemajú žiadnu budúcnosť.

Zdroj článku: Washington Post

Posledná aktualizácia: 27.4.2017

Advertisements
This entry was posted in Politika. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s