Aká je skutočná popularita Kotlebovej strany ĽSNS ?

Dá sa realisticky predpokladať, že vzhľadom na doslova paniku štandardných politikov a médií z Kotlebovcov, nebudú v médiach zverejňované skutočné čísla ich popularity. Dobrým príkladom boli posledné voľby, kedy im prieskumy udávali dlhodobo preferencie od 0,8% po 1,2%, posledný prieskum tesne pred voľbami dal 3,6%, ale v skutočných voľbách získali vyše 8%. Rovnako sa dá predpokladať, že aj v súčasnosti sú ich percentá popularity úmyselne podhodnocované.

Skutočné dôveryhodné čísla sa samozrejme nedajú len tak ľahko zistiť, o to viac, že mediálna démonizácia Kotlebovcov vedie k tomu, že respondenti v prieskumoch často radšej klamú anketárom a nepriznávajú sa k svojim sympatiám k ĽSNS.

Napriek tomu sa z rôznych útržkovitých informácií, trendov a uniknutých interných prieskumov dá zostaviť približná mozaika skutočného stavu. Každá jedna z týchto správ by sama o sebe bola absolútne nepostačujúca. Ak sa však poskladajú z množstva rôznych nezávislých zdrojov, začnú ukazovať zaujímavý trend.

.

Chronologicky zoradené

19. februára 2016

Ak by volili iba stredoškoláci, vyhrali by Boris Kollár a Marian Kotleba

Simulované voľby sa konali medzi stredoškolákmi nad 15 rokov na vzorke 12 000 študentov. Boris Kollár by získal 16,40% a Kotleba ĽSNS 15,53%, volebná účasť 52%.

https://dennikn.sk/377268/by-volili-iba-stredoskolaci-vyhrali-by-boris-kollar-marian-kotleba/

—————————————————-

08.12.2016

Mladí najviac veria Kotlebovi. Takto by dopadli voľby, ak by volili ľudia do 40 rokov

“Viac ako tretina ľudí vo veku od 18 do 39 rokov sympatizuje s kotlebovcami.”

“V prostredí mladých ľudí viac ako tretina sympatizuje s aktivitami, konkrétnymi krokmi, programom a hodnotami Kotlebovej ĽSNS. Aj samotný líder strany Marian Kotleba má medzi mladými pomerne vysokú podporu (30 percent) ktorá prevyšuje súčasnú podporu strany,” uviedol dnes inštitút.

Analytik IVO Marián Velšic novinárom povedal, že preferencie ĽSNS medzi Slovákmi vo veku 18 až 39 rokov dosahujú 23,5 percenta a že vzhľadom ku spomínaným sympatiám majú priestor k rastu.”

“S tesným odstupom za ĽSNS v rebríčku preferencií medzi mladšou generáciou Slovákov skončila s podporou 23,4 percenta liberálna strana Sloboda a solidarita (SaS)”

“Výrazná väčšina opýtaných uviedla, že takzvané konšpiračné weby predstavujú alternatívu tradičných médií a že tieto weby majú vzhľadom na slobodu slova a prejavu právo na existenciu. […] Nadpriemerne aktívny na internete a sociálnych sieťach sú prívrženci ĽSNS.”

http://hnonline.sk/slovensko/873190-mladi-slovaci-do-40-rokov-podporuju-najviac-kotlebovcov-ukazala-studia

————————————————–

6. februára 2017

Ľudia na Facebooku šíria vymyslený prieskum, ktorý prisudzuje Kotlebovi 23 percent

“Agentúra ***** robila v dňoch 1. februára až 3. februára prieskum na vzorke 1069 ľudí. Kotlebova ĽSNS v ňom získala 22,6 percenta, umiestnila sa dokonca prvá pred vládnym Smerom, ktorý získal len necelých 20 percent.” … “Údajný prieskum má stovky zdieľaní, hoci názov agentúry, ktorá ho mala robiť, je označený iba piatimi hviezdičkami.”

https://dennikn.sk/676453/ludia-na-facebooku-siria-vymysleny-prieskum-ktory-prisudzuje-kotlebovi-23-percent/

—————————————————

8. Feb 2017

“Ak pred minuloročnými voľbami agentúry pripisovali ĽSNS len 3,6-perecntnú podporu, vykľul sa z nej 8-percentný volebný výsledok. Ak v súčasnosti dávajú ĽSNS 11,1 percenta, koľko má strana v skutočnosti podporovateľov? V kuloároch sa hovorí, že aktuálny nezverejnený prieskum, ktorý si u nemenovanej agentúry objednal Smer-SD, údajne zaznamenal až 18-percentné preferencie kotlebovcov.”

http://www.napalete.sk/priaznivcov-kotlebovej-strany-je-mozno-pol-miliona-zitnanskej-zakon-ich-znasobi/

—————————————————

12. februára 2017

Agentúra MediaT: “Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom februára, Kotlebova ĽSNS by so ziskom 18,9 % skončila len tesne za stranou Smer-SD, ktorej aktuálna podpora klesla na úroveň 19,6 %.” (rozhovor s majiteľom agentúry)

http://alternativnacesta.blogspot.cz/2017/02/novy-gazda-pravice-vladny-smer-klesa.html

—————————————————-

3. marca 2017

Internetová anketa, koho by čitatelia volili. 66% LSNS :-)

http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/anketa-mame-tu-rok-od-volieb-dajte-vlade-jasne-najavo-ako-ste-nou-spokojni.html

—————————————————-

7. marca 2017

Eduard Chmelár: Už dnes jeho nameraných 13 percent znamená, že v skutočnosti atakuje 20-percentnú hranicu, lebo minimálne tretinu jeho prívržencov tvoria tzv. skrytí voliči – teda takí, ktorí sa k jeho podpore hanbia priznať.

http://www.hlavnespravy.sk/eduard-chmelar-mobilizujme-sa-proti-fasizmu-podla-nezverejneneho-prieskumu-volby-vuc-v-bbsk-s-prehladom-vyhral-marian-kotleba/921794

—————————————————–

11. marca 2017

Agentúra MediaT: Kotleba už vedie prieskumy: Stačil mu rok od volieb!

“Katastrofálna politika tretej Ficovej vlády sa odrazila na náladách ľudí. Neschopnosť zabezpečiť elementárnu spravodlivosť a dennodenné odhalenia rozkrádačiek zrazili Smer pod 20 %. Radikálna Ľudová strana Naše Slovensko sa presne rok od volieb stáva najsilnejšou politickou stranou. Majiteľ agentúry MediaT komentuje výsledky.”

Čísla z prieskumu udávajú 19,9% pre ĽSNS, 19,6% pre Smer a 14,8% pre SaS.

http://alternativnacesta.blogspot.cz/2017/03/kotleba-uz-vedie-prieskumy-stacil-mu.html

—————————————————-

11. dubna 2017

“Problémom je Kotlebová ĽSNS, ktorej neustále rastú preferencie. Podľa uniknutých interných prieskumov strán majú preferencie nad 25%, tým by znemožnili vytvorenie vlády opozícií aj súčasnej vláde.” (úryvok z anonymného textu šíriaceho sa internetom)

http://nadhlad.com/comment/23216#comment-23216 , http://afinabul.blog.cz/1704/vypimpeny-kramar-a-mimovladky-zvolavaju-do-ulic

—————————————————————————————–

Oplatí sa monitorovať: https://www.facebook.com/AgenturaMediaT/

——————————————————————————————-

Užitočné články:

Jak fungují české mediální agentury pro průzkum veřejného mínění? Exkluzivní výpověď zaměstnance o praktikách, spin doctoringu, plánování výsledků průzkumů, prefabrikace volebních preferencí, ovlivňování nerozhodnutých voličů, opakování průzkumu, pokud výsledek nedopadl podle představ a další machinace!
http://aeronet.cz/news/jak-funguji-ceske-medialni-agentury-pro-pruzkum-verejneho-mineni-exkluzivni-vypoved-zamestnance-o-praktikach-spin-doctoringu-planovani-vysledku-pruzkumu-prefabrikace-volebnich-preferenci-ovlivnov/ (veľmi dobrý článok, oplatí sa prečítať celý)

Zrcadlový efekt? Jak se manipulovalo s průzkumy volebních preferencí na Slovensku. Zpackaná prefabrikace slovenských mediálních agentur, která se opravdu nepovedla!
http://aeronet.cz/news/zrcadlovy-efekt-jak-se-manipulovalo-s-pruzkumy-volebnich-preferenci-na-slovensku-zpackana-prefabrikace-slovenskych-medialnich-agentur-ktera-se-opravdu-nepovedla/ (komentár z rovnakej dielne k výsledkom slovenských parlamentných volieb z jari 2016)

.

Na záver zdôrazňujem, že vyššie citované preferencie pre ĽSNS pochádzajú z množstva jemne povedané kontroverzných a neoficiálnych zdrojov, takže k nim treba v tejto chvíli stále pristupovať s veľkou opatrnosťou.

———————————————————–

Doplnené 2.5.2017

ĽSNS priťahuje aj časť vysokoškolákov, láka ich odchod z Európskej únie

1.5.2017

(upozornenie: zdrojový článok na SME je sám o sebe dosť chaotický a navyše čiastočne zamknutý pod piánom, takže si nie som úplne istý, akého kontextu sa dané čísla týkajú. Berte to preto s veľkou rezervou. Je možné, že sa článok týkal iba župných volieb v Banskej Bystrici)

Experiment medzi 102 vysokoškolskými študentmi ukázal, že skrytá podpora extrémistov je ešte vyššia ako ich preferencie. V poslednom prieskume Focusu zo začiatku apríla získala ĽSNS 10,1 percenta. Ak sa potvrdia výsledky experimentu, strop pre extrémistov je podľa Baboša až medzi 28 a 34 percentami. Dosiahnuť by ho mohli, ak by naďalej hlásali odchod Slovenska z Európskej únie a NATO ako jediná strana na Slovensku.

Vo vlaňajších parlamentných voľbách podľa zistení agentúry Focus volilo Kotlebovu ĽSNS najviac mladých ľudí vo veku 18 do 29 rokov. Medzi nimi bolo najviac študentov, manuálnych pracovníkov a živnostníkov. (môj dodatok: graf v článku udával, že 31% voličov ĽSNS boli študenti, suverénne najväčšia demografická skupina) Úlohu mohli vtedy zohrať aj bilbordy, z ktorých Kotleba hlásal, že je „najvyšší čas vystúpiť z EÚ“. Experiment medzi študenti Filozofickej fakulty ukázal, že táto agenda ich oslovuje na Kotlebovi najviac.”  (viac z článku nemám, zbytok je pod piánom)

(keď to voľne zhrniem: článok udáva, že ĽSNS má najsilnejšiu voličskú základňu medzi vysokoškolákmi a mladou generáciou a že ich najsilnejšia volebná téma je odchod z EU a NATO)

https://domov.sme.sk/c/20520374/lsns-pritahuje-aj-cast-vysokoskolakov-laka-ich-odchod-z-europskej-unie.html

———————————————————-

Aktualizácia 12.5.2017

04.05.2017, 16:20

Prvý prieskum v Banskobystrickom kraji. Župné voľby by jasne ovládol Kotleba

“Prieskum spravila ešte koncom februára agentúra AKO pre jedného z kandidátov Stanislava Mičeva. Kotlebu by volilo 21,6 percenta. Druhý by skončil práve Mičev so 14 percentami. […] Počet nerozhodnutých voličov je 24%.

Agentúra vypracovala aj model, v ktorom sú iba odpovede od rozhodnutých pre konkrétneho kandidáta, tých, ktorí pôjdu voliť určite alebo pravdepodobne, ale aj tých, ktorí pravdepodobne nepôjdu. V tomto prípade by sa víťazom volieb stal Kotleba s 30,8 percentami. […]”

Moje poznámky:

– článok je značne nezrozumiteľný a dané čísla prieskumu je problematické interpretovať. Z článku nie je zrejmá volebná účasť: udáva iba 24% nerozhodnutých, 0,7% odmietnutých odpovedí a 0,3% nešiel voliť a skupinu odmietajúca všetkých. Dokopy by to dávalo 70% volebnú účasť, čo je v reálnom svete nezmysel, o to viac v prípade volieb do VÚC.

– Ďalej článok manipuluje s číslami spôsobom, že medzi výsledky zaradil kategórie nerozhodnutých a nevoličov (čo preferencie Kotlebu stláča na 21,6%), zatiaľ čo po vyhodnotení iba aktívnych voličov by Kotleba mal 30,8% . Takto vysoké číslo samozrejme nebolo žiadúce dať priamo do titulku článku.

– a po tretie: tieto čísla sa nedajú automaticky zovšeobecniť pre celoslovenské voľby, pretože napríklad v Bratislavskom kraji majú dlhodobo vysokú podporu pravicové a slniečkárske strany. Taktiež volebná účasť v parlamentných voľbách bude vyššia, než pri voľbách do VÚC

http://hnonline.sk/slovensko/955266-prvy-prieskum-v-banskobystrickom-kraji-zupne-volby-by-jasne-ovladol-kotleba

——————————-

8.5.2017

Agentúra MediaT: Policajná šikana pomohla Kotlebovcom, v prieskume prekročili 20 %

Zásahy polície a prokuratúry voči dvom poslancom a obvinenia z extrémizmu nespôsobili Ľudovej strane Naše Slovensko žiadnu škodu. Práve naopak. ĽSNS prvý raz prekročila 20 % hranicu. Majiteľ agentúry MediaT vysvetľuje omyly represívnych zložiek štátu. […]

“[…] Niektorí naši politici by sa mali spamätať. Aj prieskum potvrdil, že Slováci už nechcú, aby sa za názor trestalo. Okamžite sa priklonili na stranu nepochopiteľne obvinených a ĽSNS má podporu 21,5 %. […] Skôr by som sa pristavil pri rastúcom percente tých Slovákov, čo odmietajú prezradiť svojho favorita. Kladiem si otázku, koľko z tých 10,5 % dá hlas Kotlebovi? Ak len polovica, tak razom sa strop pre ĽSNS začína blížiť ku tridsiatke. […]

http://alternativnacesta.blogspot.cz/2017/05/policajna-sikana-pomohla-kotlebovcom-v.html

Advertisements
This entry was posted in NeDemokracia, Politika. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s