Policajný štát a spôsoby ochrany na internete. AKTUALIZOVANÉ 28.3.2019

Pred pár týždňami vstúpil do platnosti slovenský zákon o boji proti extrémizmu z dielne ministerky spravodlivosti Jany Žitňanskej. A už sa začínajú objavovať prvé prípady prenasledovaní ľudí za texty na internete. Nasledujúci článok sumarizuje rôzne užitočné rady, ako znížiť riziká za uplatňovanie ústavou zaručenej slobody prejavu.

(dôležitá poznámka: k článku bolo doplnených niekoľko užitočných aktualizácií, nanovšie veci sú na konci článku)

1. Prehľad posledných udalostí

Poslanci SaS podporili podanie na Ústavný súd proti zákonu, za ktorý sami hlasovali (28.12.2016)
http://www.konzervativnyvyber.sk/v2/podivne-zakruty-sas/14897/

Problémový Žitňanskej zákon o boji proti extrémizmu vstúpil do účinnosti. Zároveň je však na Ústavnom súde (1. januára 2017)
http://www.hlavnespravy.sk/prisnejsie-opatrenia-proti-extremizmu-vstupili-do-ucinnosti-zakon-je-na-us/879079

Žitňanskej zákon o extrémizme sa už úspešne uplatňuje: Policajné komando naháňalo vodiča, ktorý pozdravil dopravných policajtov nacistickým pozdravom (6. januára 2016)
http://www.hlavnespravy.sk/zitnanskej-zakon-o-extremizme-sa-uz-uspesne-uplatnuje-policajne-komando-nahanalo-vodica-ktory-pozdravil-dopravnych-policajtov-nacistickym-pozdravom/881266

Mazureka chcú stíhať za jeho vyjadrenie “o cigánoch” v rádiu Frontinus. Stíhať chcú aj redaktora rádia za to, že sa voči jeho výrokom neohradil (7. jan 2017)
http://www.hlavnespravy.sk/mazureka-chcu-stihat-za-jeho-vyjadrenie-o-ciganoch-v-radiu-frontinus-stihat-chcu-aj-redaktora-radia-za-to-ze-sa-voci-jeho-vyrokom-neohradil/881437

Ministerstvo spravodlivosti prijíma žiadosti záujemcov o nový znalecký odbor v oblasti extrémizmu 23. januára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/ministerstvo-spravodlivosti-prijima-ziadosti-zaujemcov-o-novy-znalecky-odbor-v-oblasti-extremizmu/888392

Most-Híd: Zľahčovať radikálne názory je pre krajinu nebezpečné, treba zasiahnuť
http://www.hlavnespravy.sk/most-hid-zlahcovat-radikalne-nazory-je-pre-krajinu-nebezpecne-treba-zasiahnut/890412

Proti extrémizmu bude brojiť nová policajná jednotka, podľa Fica sme ho podcenili. 1. februára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/proti-extremizmu-bude-brojit-nova-policajna-jednotka-podla-fica-sme-ho-podcenili/892520

Nový znalecký odbor pre oblasť extrémizmu hľadá záujemcov. Na názor Ústavného súdu nečaká
http://www.hlavnespravy.sk/novy-znalecky-odbor-pre-oblast-extremizmu-hlada-zaujemcov-na-nazor-ustavneho-sudu-necaka/892274

Raši by chcel zobrať poslancom imunitu za vyslovenie názoru, lebo ju zneužívajú na šírenie extrémizmu
Bratislava 1. februára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/rasi-by-chcel-zobrat-poslancom-imunitu-za-vyslovenie-nazoru-lebo-ju-zneuzivaju-na-sirenie-extremizmu/892607

Mimoriadna správa: Príslušníci polície, pravdepodobne z novozriadenej Národnej jednotky boja proti extrémizmu a terorizmu vyšetrovali uznávaného historika – profesora Ďuricu a hľadali kňaza Jána Košiara
Bratislava 4. februára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/mimoriadna-sprava-prislusnici-policie-pravdepodobne-z-novozriadenej-narodnej-jednotky-boja-proti-terorizmu-vysetrovali-uznavaneho-historika-profesora-duricu-a-hladali-knaza-jana-kosiara/893838

Kňaz Košiar vysvetlil ďalšie fakty návštevy policajtov u uznávaného historika profesora Ďuricu
Slovensko 7. februára 2017
http://www.hlavnespravy.sk/knaz-kosiar-vysvetlil-dalsie-fakty-navstevy-policajtov-u-uznavaneho-historika-profesora-duricu/895190

Mimoriadna správa: Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu vyšetruje štatutára nadácie “Naše Slovensko pomáha”
Slovensko 7. februára 2017

Dnes ráno prišli do domu Martina Žáčika policajti z novovytvorenej Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu, ktorá je súčasťou Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Žáčik po zásahu skončil v nemocnici. Policajti z novovytvorenej jednotky prišli k Žáčikovi približne o 6. hodine ráno.
http://www.hlavnespravy.sk/mimoriadna-sprava-narodna-jednotka-boja-proti-terorizmu-a-extremizmu-vysetruje-statutara-nadacie-nase-slovensko-pomaha/895111

—————————————————————

2. Stratégie obrany a nespolupráce

1) Šifrujte dáta na diskoch počítačov

Pokiaľ polícia urobí raziu v dome podozrivého “extrémistu”, jedna z prvých vecí, po ktorej policajti pôjdu, budú počítače, mobily a záložné média (externé harddisky, DVD so zálohami atď)

V počítači každého človeka sa dá nájsť mnohonásobne viac kompromitujúcich vecí, než je daný jeden riadok na internete, kvôli ktorému bolo spustené vyšetrovanie a dané povolenie k policajnej prehliadke.

Preto je nanajvýš užitočné, aby mal človek všetky dáta na počítači zašifrované, aby polícii po zabavení techniky čo najviac skomplikoval prácu. Takýto prístup obnáša dve výhody:

– polícia nemôže človeku v počítači nájsť ďalšie priťažujúce dáta

– polícia nemôže človeku do zašifrovaného počítača podstrčiť falošné dáta, aby sa mu vyhrážala a zvýšila na neho tlak.

Diskové šifrovacie programy fungujú v počítači v reálnom čase, takže človek môže pracovať s počítačom bez toho aby sa o čokoľvek staral a celé šifrovanie sa na pozadí v reálnom čase rieši šifrovacia aplikácia. Bez problémov je možné z takto šifrovaného disku v reálnom čase pozerať videá, editovať dokumenty, ukladať a pozerať fotky, skrátka čokoľvek ako v prípade bežného nešifrovaného disku. Pre paranoikov je možné nastaviť aj šifrovanie celého operačného systému, kedy bez zadania správneho hesla počítač ani nenaštartuje. Vo väčšine prípadov však úplne postačí šifrovanie disku s užívateľskými dátami.

V minulosti patril medzi najpopulárnejšie šifrovacie programy TrueCrypt  , ktorý ale v roku 2013 americká NSA donútila k ukončeniu činnosti. Štastnejší ľudia majú stále k dispozícii uložené inštalačky programu. Nedávny audit kódu potvrdil jeho značnú bezpečnosť, čo bol zrejme dôvod, prečo NSA tak veľmi tlačila na zastavenie jeho šírenia. Napriek tomu, že je posledná verzia už niekoľko rokov stará, na bežné použitie je TrueCrypt stále viac než postačujúci.

Posledná funkčná verzia bola TrueCrypt 7.1a s veľkosťou 3 466 248 Bytov . V prípade hľadania na internete sa snažte využiť dôveryhodné zdroje, nie automaticky stiahnuť prvý výsledok z googlu.

Ako nástupca TrueCryptu je považovaný VeraCrypt  . Pred rokom prešiel jeho kód tiež bezpečnostným auditom, boli odhalené rôzne nedostatky, ktoré by mohli byť medzičasom odstránené. VeraCrypt je akceptovateľné riešenie pre tých, ktorí nezoženú dôveryhodnú inštalačku TrueCryptu.

Niektoré ďalšie tipy na šifrovacie programy sa dajú nájsť na projekte Prism-Break, ale osobne som žiaden z nich netestoval:
https://prism-break.org/en/categories/windows/#disk-encryption

V prípade zabavenia počítačov môže človek vplyvom šoku zabudnúť heslo a keďže techniky mučenia sú u nás zatiaľ stále zakázané, neexistuje legálny spôsob, ako človeka donútiť si na dané heslo spomenúť.

Pre veľkých paranoikov umožňuje napríklad TrueCrypt rozdeliť šifrovaný disk na dve časti – v jednej budú málo dôležité dokumenty, ktoré sa ukážu policajtom pri výsluchu a skutočne dôležité dáta budú uložené v “skrytom oddieli”, chránenom iným heslom. Označuje sa to pojmom “plausible deniality”, t.j. dôveryhodné popieranie.

2) Nepíšte na Facebooku pod svojím reálnym menom

Jedna z najhlúpejších vecí, čo môže v súčasnej politicky korektnej totalite užívateľ urobiť, je písať politicky závadné texty na Facebooku pod svojím skutočným menom. Títo ľudia budú prví na rane politických zásahov, pretože usvedčenie takýchto ľudí je pre políciu mimoriadne jednoduché a zamerajú sa v prvej vlne práve na nich.

Užitočné je preto písať na Facebooku pod pseudonymom a s minimom osobných údajov vnútri účtu (t.j. žiadne osobné fotky ani kontakty na osoby s reálnymi menami).

Treba si ale uvedomiť, že Facebook mimoriadne ochotne s políciou spolupracuje a tak na požiadanie polícií vydá prihlasovaciu IP adresu a sprístupní súkromnú časť profilu. Preto je pseudonym na Facebooku iba núdzové riešenie. Stále však umožňuje aspoň čiastočné vykrúcanie, pretože v prípade zdieľanej IP adresy alebo wifi siete sa bude dať vyhovárať na neznámu osobu, ktorá sa k danej IP adrese pripojila (navyše rodina nie je povinná vypovedať proti ostatným členom svojej rodiny).

Užitočné je čo najviac sa hrať na hlúpeho a nechápavého a na nič si nespomínať.

3) Maskovanie IP adresy

Najväčším problém súčasnej doby je, že internetový provider a v niektorých krajinách aj polícia či tajné služby (USA, Nemecko, Francúzsko, VB, Kanada, Austrália a zakrátko možno aj ČR) logujú všetky prístupy užívateľa z danej IP adresy k internetu.

Je tak možné jednoducho preukázať, že v danom čase bol z danej IP adresy odoslaný závadný príspevok na konkrétny web.

Existuje viacero rôznych techník, ako pred providermi alebo štátnymi orgánmi zamaskovať svoju skutočnú IP adresu. Každý z týchto prístupov má svoje výhody a nevýhody, niektoré spôsoby sú zadarmo, iné sú platené.

Proxy servery:
+ výhodou je, že bývajú obvykle zadarmo a jednoduché na používanie
– nevýhodou je ich nízka miera anonymizácie a riziko, že fungujú ako návnady na monitoring užívateľov, ktorí sa chcú skrývať.
– v niektorých prípadoch predstavujú tiež vírusové riziko
– nevýhodou tiež býva ich pomalá rýchlosť a mnohé diskusné portály ich automaticky blokujú kvôli riziku šírenia spamu
– je vhodné vyberať proxy servery z “nedemokratických” krajín (Rusko, Čína, Južná Amerika…), kde je nižšie riziko spolupráce so štátnymi orgánmi

VPN siete:
+ VPN siete vytvárajú šifrovaný tunel medzi počítačom a serverom VPN poskytovateľa, takže znemožňujú odpočúvanie dátovej prevádzky.
– veľmi často bývajú platené
+ vysoká rýchlosť
– rizikom je, že v prípade nátlaku štátnych orgánov a závažných obvinení môže ísť VPN provider cestou najmenšieho odporu a užívateľa prezradiť.

Tor:
+ vysoká miera anonymity
+ bezplatný
– extrémne pomalý
– býva používaný často na kriminálne aktivity, takže jeho používaním sa človek automaticky dostáva do pozornosti tajných služieb, aj keď nič protizákonné nerobí
– existujú kontroverzie ohľadom jeho vývoja: jedným z významných sponzorov vývoja sú americké tajné služby, vrátane NSA.
– taktiež existuje riziko odhalenia identity užívateľa v prípade masívneho odpočúvania štartovných a cieľových uzlov.

Proxy servery, VPN siete aj Tor majú okrem iného špecifickú dodatočnú výhodu a to je obchádzanie blokácie zakázaných webov z územia daného štátu. Sú teda užitočné aj ako riešenie proti štátnej cenzúre.

Rôzne bližšie články k téme:

Článok aeronetu na tému VPN sietí:
https://href.li?http://aeronet.cz/news/navod-na-zachovani-soukromi-na-internetu-a-na-ochranu-pred-zachytavanim-komunikace-ze-strany-operatoru-cenzorskeho-uradu-a-tajnych-sluzeb/

Článok o obchádzaní internetovej blokácie:
https://href.li?https://365tipu.wordpress.com/2016/05/20/tip506-jak-prorazit-cenzorsky-firewall-bude-se-vam-hodit-az-babis-zacne-cenzurovat-internet/

Ako obísť fašistickú cenzúru webu (preklad ruského článku z roku 2014)
https://diskuter.wordpress.com/ako-obist-fasisticku-cenzuru/

4 typy anonymizérov (relatívne slabý článok)
https://href.li?http://www.zive.cz/clanky/4-zpusoby-jak-na-internetu-surfovat-zcela-anonymne/zapomente-na-anonymni-rezim/sc-3-a-184471-ch-104314/default.aspx#articleStart

Nejaké ďalšie tipy:
https://href.li?http://www.superuser.cz/it/programy-a-tipy-pro-anonymni-pohyb-na-internetu/

V prípade nákupu platených služieb je ideálne využiť nejakú formu poloanonymizovaných alebo anonymných platieb: Paypal založený na fiktívny mail, predplatené platobné karty (existovali pred časom v ČR, ak to medzičasom na nátlak EU nezrušili), Bitcony a iné.

Špecifickou formou anonymnej IP adresy sú verejné Wifi siete.

4) Emaily

Hlavnou zásadou je nepoužívať email od providera sídliaceho v danej krajine. To jest nepoužívať e-maily Seznam, Zoznam, Post.sk a ďalšie. Akýkoľvek zahraničný webový provider je bezpečnejší než domáce.

Väčšina webových freemailových portálov pridáva do strojového kódu mailu IP adresu odosielateľa. Týmto spôsobom je možné zistiť, odkiaľ bol mail poslaný. Prekvapivo výnimku tvorí Gmail, ktorý IP adresu odosielateľa skrýva a namiesto nej udáva IP adresu svojich mailserverov. IP adresu do mailu pridávajú s veľkou pravdepodobnosťou aj všetky domáce mailové aplikácie ako Outlook, Thunderbird a iné.

Ako najbezpečnejší šifrovaný email sa udáva Protonmail (platený).

Niektoré ďalšie emailové alternatívy sa dajú nájsť tu: https://prism-break.org/en/categories/windows/#email-accounts

V prípade núdze je akceptovateľné posielanie citlivých textov v podobe zašifrovaných príloh e-mailu, pričom heslo si pošlú ľudia iným kanálom.

Treba si uvedomiť, že maily putujú internetom v podobe čistého textu a každý medziserver si z nich môže odložiť kópiu. Bežná prax je, že sú maily vyhodnocované na výskyt “kľúčových slov”, v prípade ich výskytu smeruje mail na hlbšiu analýzu.

5) Nespolupráca s policajtmi

Pokiaľ človek predsa urobí nejakú hlúpu chybu a začne ho ideopolícia vyšetrovať kvôli nejakému textu na internete, je užitočné hrať sa na hlúpeho, nechápavého a so stratou pamäte. Pokiaľ človek polícií klame, môže si skomplikovať situáciu, pokiaľ si ale nevie na nič spomenúť alebo nechápe otázky policajtov, ťažko ho za to možno trestať. Doporučované odpovede sú “áno”, “nie”, “neviem”, “nespomínam si”.

Užitočné texty:

zasady spravania sa na policii, skopirujte si, ulozte, obcas precitajte aby sa to zapamatalo
https://diskuter.wordpress.com/zasady-spravania-sa-na-policii-skopirujte-si-ulozte-obcas-precitajte-aby-sa-to-zapamatalo/

Aké sú fázy vyšetrovania trestného činu?
https://href.li?http://afinabul.blog.cz/1610/ake-su-fazy-vysetrovania-trestneho-cinu

Do istej miery sa dá predpokladať, že policajti pôjdu cestou menšieho odporu a skôr sa vykašlú na stíhanie človeka, ktorý tvrdohlavo nespolupracuje a zgustnú si na niekom, kto sa ku všetkému prizná v naivnej miere miernejšieho trestu.

Finančné aj personálne zdroje polície sú limitované, takže nebudú môcť ich plytvať na veľké davy ľudí s zašifrovanými dátami a stratou pamäte.

 

Aktualizácia 4.5.2017

Ako sa vyhnúť trestnému stíhaniu za facebookový status (Veľmi dobrý a užitočný článok!)
https://www.protiprudu.org/ako-sa-vyhnut-trestnemu-stihaniu-za-status/

V stručnosti: Najmúdrejšie riešenie je odmietnuť úplne vypovedať. Pokiaľ policajti nemajú jednoznačnú istotu, že daný facebookový profil patrí danému človekovi a že mal k nemu prístup výlučne on, tak policajti nemôžu začať trestné konanie. Policajti sú skúsení ako človeka vmanipulovať do požadovanej výpovede, môžu podozrivému klamať, zastrašovať ho a dávať záludné otázky. Neskúsený človek nemá šancu sa proti tomuto ubrániť a výpoveďou dá policajtom do rúk argumenty, ktoré im dovtedy chýbali. Preto najbezpečnejšie riešenie je nevypovedať vôbec. Z diskusie pod článkom by som ešte upriamil pozornosť na tento komentár: https://www.protiprudu.org/ako-sa-vyhnut-trestnemu-stihaniu-za-status/#comment-65716

.

Aktualizácia 3.8.2017

Zaujímavý spôsob, ako sa vykrútiť zo zodpovednosti za text zverejnený na facebooku sa objavil tu:

Polícia neobviní poslanca ĽSNS Petra Krupu za statusy na sociálnej sieti
http://www.hlavnespravy.sk/policia-neobvini-poslanca-lsns-petra-krupu-za-statusy-na-socialnej-sieti/1089320 Krupa dávnejšie pre Markízu vyhlásil, že so statusmi namierenými proti Židom a Rómom nemá nič spoločné a netuší, kto ich napísal. “Ja nemám facebookovú stránku. Moju fotografiu si môže ktokoľvek siahnuť z internetu a urobiť si facebookový profil,” obhajoval sa.

A ja k tomu dodávam ďalšiu radu, pre tých, ktorí majú facebookový profil jasne vedený pod reálnym menom a ťažko by popierali napísanie nejakého statusu:

Facebookové konto možno hacknúť. Môžete tvrdiť, že vám niekto hackol konto a pod vašim menom napísal závadný príspevok. A že ste si to pri danej záplave správ vôbec nemuseli všimnúť… Koniec koncov, stáva sa to v realite naozaj tisíckam ľudí… A nech polícia dokazuje opak…

Pokiaľ by policajti skúšali argumentovať, že príspevok bol poslaný z IP adresy vášho počítača, dá sa ďalej taktizovať: ak používate v domácnosti WiFi router, mohol sa vám napríklad niekto nabúrať do Wifi spojenia (napríklad z niektorého susedného bytu alebo pri použití bezplatného wifi hotspotu zo smartfónu) a odoslať príspevok tak. Pokiaľ máte domáce káblové pripojenie k počítaču, dalo by sa argumentovať infikovaním počítača trójskym koňom, ktorý umožňoval vzdialený prístup do vášho počítača. Pokiaľ je v domácnosti viacero členov, môžete tvrdiť, že príspevok napísala “osoba blízka”, proti ktorej nie ste povinní svedčiť. Ak polícia nie je schopná preukázať jednoznačne, kto text napísal, obvykle musia prípad odložiť ako nevyriešený.

.

Aktualizácia 3.8.2017

A s predošlým textom súvisí aj ďalšia zaujímavá rada. Podľa rozhodnutia výboru OSN pre ľudské práva z júla 2011 má každý človek právo na slobodný názor a debatu o historických udalostiach.

“Dôležité je povšimnúť si pravidlá hodnotenia historických skutočností
– kam nesporne patrí aj holokaust – z pohľadu medzinárodných dohovorov
pod kuratelou OSN a na druhej strane z oficiálne presadzovaného
ideologického hľadiska. Čo hovoria o ľudských právach medzinárodné
dohovory, ktorých signatárom je aj Slovenská republika?
Záväzné rozhodnutie
Od 11. do 29. júla 2011 zasadal v Ženeve 102. Výbor OSN pre ľudské
práva. Bolo na ňom prijaté rozhodnutie, záväzné pre všetky štáty, ktoré
podpísali Dohovor o ľudských právach, teda aj pre nás. V spomínanom
prípade sú relevantné články 9 a 10, garantujúce každému človeku
vyjadrovanie svojej mienky bez ujmy aj zastávanie akéhokoľvek názoru bez
donútenia. Dôležitý je však aj článok 49, podľa ktorého môže každý
vyjadrovať názory na historické skutočnosti podľa vlastného úsudku.
Za zmienku pritom stojí fakt, že Slovenská republika tento dohovor
doteraz nepreložila do slovenského jazyka. Považuje totiž za zbytočné
inkorporovať ho do nášho právneho poriadku z dôvodu jeho odmietnutia.
Nedopátral som sa však, konkrétne čieho odmietnutia sa obáva.”

celý článok: http://www.extraplus.sk/clanok/trestnopravny-moloch

Aktualizácia 4.7.2018

Špecializovaný trestný súd oslobodil poslanca ĽSNS Stanislava Mizíka

https://www.hlavnespravy.sk/poslanec-stanislav-mizik-je-nevinny-specializovany-trestny-sud-ho-oslobodil/1454348

“Poslanec NR SR Stanislav Mizík je nevinný, samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku ho v stredu oslobodil spod obžaloby. Tej čelil za hanlivý status na sociálnej sieti Facebook, ktorý bol podpísaný jeho menom. Podľa sudcu nebolo preukázané, že status napísal poslanec.”

“Súd s poslancom Kotlebovej strany sa začal 24. mája. Stanislav Mizík čelil obžalobe pre status na sociálnej sieti, v ktorom kritizoval udelenie štátnych vyznamenaní prezidentom Andrejom Kiskom pri príležitosti 24. výročia vzniku SR osobám so židovským pôvodom alebo sa hlásiacim k tomuto vierovyznaniu. Podľa obžaloby tým tieto osoby znevážil a dopustil sa ich hanobenia pre ich zdanlivú príslušnosť k rase alebo pre ich náboženské presvedčenie.”

(V stručnosti: Mizík sa hájil tým, že nevie pracovať s Facebookom a že príspevky tam na jeho požiadanie vkladali iní ľudia. A že daný “závadný” príspevok tam bol vložený neznámou osobou pod jeho menom bez jeho vedomia. V prípade pochybností musí v takýchto prípadoch súd rozhodnúť v prospech obžalovaného, pokiaľ nedokáže jednoznačne preukázať, že príspevok napísal obžalovaný)

Ďalšie témy:

Ako obísť blokáciu youtube videí. Príklad:

https://www.youtube.com/watch?v=eL_sHxpOjt0 (video nedostupné pre vašu krajinu)

http://tubeunblock.info/watch?v=eL_sHxpOjt0 (použitie na vlastné riziko)

Ďalšie témy:

Jak si počínat v kontaktu s s policistou a strážníkem. Policejní právo v otázkách a odpovědích (2010)
http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/Jak_si_pocinat_v_kontaktu_s_policistou.pdf

Nemal som čas to čítať, navyše sa to týka českého prostredia, ale základné myšlienky pre slovenskú políciu by mali byť veľmi podobné. Pri rýchlom pohľade ma zaujala kapitola 5

V. Kdy si policisté a strážníci mohou brousit zuby na mé věci?

V.1. Co všechno může policie dělat s mými věcmi?
V.2. Kdy mi policie může něco vzít?
V.3. Kdy policie může zajistit, odstranit nebo zničit něco, co mám u sebe?
V.4. Za jakých okolností může policie vstoupit do mého domu nebo na můj pozemek?
V.5. Kdy může policie vstoupit do restaurace, ve které probíhá soukromý koncert, nebo do továrny, kde jsou pracovníci vykořisťováni?
V.6. Co si mám počít, když mi policie mé věci poškodí?

 

Aktualizácia 28.3.2019

Objavilo sa na nete..

Slušný člověk s fízly nemluví. Advokátka radí, jak si s nimi vytřít řiť…
http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=218840

(skrátené)

Islamofil a cocanský igráček bez mozku Jan Hamáček společně s policejním prezidentem (vrchním českým policejním gestapákem, také bez mozku) a komunistickou mlátičkou z Pohotovostního pluku VB Janem Švedarem vyhrožovali lidem, že je budou zavírat, kdyby náhodou si dovolili debatovat o střelbě na Novém Zélandu.

Kdyby Vás náhodou policejní dobytek s tímto obtěžoval, tak advokátka JUDr. Klára Samková má radu, jak si nimi vytřít řádně řiť. (…)

„Pakliže jste předvoláni na Policii ČR k podání vysvětlení, a to jak jako „sprostý podezřelý“, tak jako svědek, nikdy, opakuji NIKDY, nevypovídejte. Jestliže vám budou tvrdit, že „se všechno vysvětlí“, ubezpečuji vás, že se nevysvětlí. Naopak dodáte PČR spoustu informací, které si ona přebere a obrátí proti vám. V případě, že máte „podat vysvětlení“ na úřední záznam, podepište poučení a uveďte, že odmítáte vypovídat. Protokol podepište (ano, ty dva řádky) pouze v tom případě, že vás policista ujistí, že dostanete jeho stejnopis. Pakliže jej nemáte dostat nebo policista slib nesplní, nepodepisujte, případně si vyžádejte to, co jste podepsali, zpět a roztrhejte na místě. Pakliže by zpět nedali, a stejnopis také nedali, napište okamžitě písemnou stížnost na příslušnou součást PČR, kde jste byli vypovídat a stejnopis se žádostí o prošetření na GIBS. GOOD LUCK. Klára Samková.“

Nikdo Vás nemlže přinutit vypovídat, ani nic podepisovat – to není zákonná povinnost, tak končí tím, že se dostavíte. Po formulaci „nebudu vypovídat“ se Vás už nesmějí na nic ptát, tím sami fízlové pak porušují trestní řád a dopouštějí se minimálně policejní šikany.

This entry was posted in Internetová cenzúra, NeDemokracia, Politika. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s