Imigranti a situácia v Dánsku

Keď som začal preskúmavať svoj archív správ ohľadom Holandska, ako vedľajší produkt vznikla aj táto mozaika článkov o situácii v Dánsku.

Stručný úvod

Dánsko má veľmi živé skúsenosti s násilím islamu už od roku 2006, po tom, čo dánski karikaturisti zverejnili karikatúry proroka Mohameda a tie vyvolali obrovský výbuch hnevu a násilia v moslimskom svete. Pod vplyvom týchto incidentov, ako aj pretrvávajúcich moslimských hrozieb proti Dánsku bola krajina značne zdržalivá v otázke príjmu moslimských imigrantov. Dánsko tiež malo vyjednaných niekoľko výnimiek z európskych zmlúv, ktoré im poskytovali väčší manévrovací priestor oproti iným krajinám.

V roku 2015 sa navyše do vlády dostala protiimigrantsky naladená politická strana, ktorá presadila ďalšie sprísnenia legislatívy proti moslimským migrantom – zníženie sociálnych dávok, sprísnenie azylového konania.

O to pozoruhodnejšie je, že napriek tomu sa v Dánsku rovnako ako v ostatných európskych krajinách v uplynulom roku rozmohla obrovská a beztrestná moslimská kriminalita, spojená so stupňujúcou sa cenzúrou proti kritikom islamu.

Ohľadom demografie Dánska: krajina má 5,6 milióna obyvateľov, t.j. približne toľko ako Slovensko. V poslednej dobe sa krajina mení na multikultúrnu spoločnosť a počet imigrantov už predstavuje 9,5% obyvateľstva (cca 526 000 obyvateľov). Najväčšia skupina medzi nimi sú Turci, za nimi nasledujú prisťahovalci z Bosny, Kosova, Maroka, Pakistanu, Somálska… A počet prisťahovalcov sa stále zvyšuje. Prisťahovalci z Poľska a východných krajín tvoria iba malú skupinu z celkového počtu imigrantov. (zdroj wikipédia )

Nasleduje mozaika správ, ako som ich vydoloval zo svojho archívu.

———————————————————
Mohamedova karikatúra obieha svet a dráždi

3. feb 2006

PRE EURÓPU JE “POSVÄTNÁ” SLOBODA PREJAVU, PRE MOSLIMSKÝ SVET MOHAMED. JEHO SPODOBŇOVANIE ZOSTÁVA TABU. PROTESTY NABERAJÚ NA SILE

http://www.sme.sk/c/2574276/mohamedova-karikatura-obieha-svet-a-drazdi.html
———————————————————

Dánské ambasády hoří

Muslimský svět ve varu: střet o karikatury Mohameda pokračuje, rozlícené davy zapalují domy

Damašek, Bejrút – Muslimské protesty vyvolané karikaturami Mohameda v dánských novinách o víkendu přerostly v otevřené násilí.

Tentokrát v ulicích muslimských měst nehořely jen dánské vlajky. V syrském Damašku tuto sobotu demonstranti zapálili velvyslanectví Norska, Dánska, Švédska a jihoamerického Chile. V Libanonu pak rozvášněný dav o den později zpustošil dánskou ambasádu, a to navzdory odhodlání policie řádění zabránit.

Jsou to zatím nejhorší násilnosti od začátku rozsáhlé kampaně muslimů proti Dánsku.

Muslimové v mnoha zemích, uražení karikaturami Mohameda, bojkotují dánské zboží, pálí dánské vlajky a žádají potrestání dánských novinářů.

Demonstranti v sobotu prorazili v Damašku policejní kordon u dánské ambasády, v níž pak založili požár. Radikálové ničili zařízení ambasád a vyhazovali je z oken. Dav se posléze vydal zúčtovat i s norskou ambasádou. Úřady Švédska a Chile byly poničeny proto, že se nacházely ve stejném domě jako dánské velvyslanectví. V neděli se totéž opakovalo v sousedním Libanonu, kde autobusy ze všech koutů země svezly do Bejrútu až 20 tisíc protestujících. Policie se jim snažila v řádění zabránit, ale marně: kromě dánské ambasády protestující zničili i několik aut. […]

zdroj: Mladá fronta Dnes

——————————————————————
Z odvety muslimů mají strach i Češi

Univerzity v Praze a v Brně vyděsil anonym. Hrozil zabitím jednoho ze studentů ve jménu Mohameda

Kodaň, Praha – Strach z odvety muslimů za karikatury proroka Mohameda těžce dolehl na Evropu a dorazil i do Česka.

Po telefonické výhrůžce se začali útoku na své studenty obávat na technických univerzitách, a to hlavně v Praze a v Brně. Česká policie zaznamenala hrozbu, že „Američan či Brit z technické univerzity bude zabit ve jménu Mohameda“, a ČVUT v Praze tuto výstrahu rozeslala svým zaměstnancům. Znění varovného e-mailu MF DNES potvrdil rektor Václav Havlíček.

Na dveřích kolejí visely včera plakáty: „Dnes hrozí nebezpečí bombového útoku. Zahraničním studentům nedoporučujeme odejít do školy na případnou výuku.“

Výhrůžku volal na policejní linku 158 neznámý česky hovořící muž v pondělí krátce po šesté hodině. Hrozil, že zaútočí v úterý.

České muslimy telefonát pobouřil. „Na takové anonymy jsme už zvyklí,“ postěžoval si předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hassan. „Uvažujeme o podání trestního oznámení. Antiislamistů, kteří rádi zneužívají takové situace, jaká je dnes kolem dánských karikatur, je více než hodně,“ uvedl. „Někomu nestačilo zesměšňovat muslimy a jejich Proroka. Chce, abychom na všechno ještě doplatili,“ dodal.

Strach z odvety se včera šířil po celé Evropě. Nesváry mají první evropskou oběť – italského kněze Andrea Santora. Zastřelil ho v Turecku dvěma ranami do zad šestnáctiletý student. Na základě chlapcovy výpovědi policie došla k závěru, že mladík vraždil kvůli karikaturám proroka Mohameda.

O život se nyní bojí i dánští karikaturisté, jejichž kresby mezinárodní krizi odstartovaly. Policie je odvezla na neznámá místa a důkladně je hlídá. „Skrývají se. Někteří z nich jsou opravdu vyděšení. Nechtějí, aby jejich karikatury byly stále znova přetiskovány na celém světě. My to však nedokážeme zastavit. Zkoušeli jsme to, ale neuspěli jsme,“ řekla mluvčí skrývajících se kreslířů.

Jeden z výtvarníků vzpomínal i na počátek celé kauzy, kdy ho deník Jyllands-Posten vyzval, aby nakreslil karikaturu Mohameda. „Cítil jsem, že ať se rozhodnu jakkoliv, vždycky to bude špatné. Kdybych to odmítl, cítil bych se jako zbabělec svázaný autocenzurou. Souhlas zase znamená, že jsem se stal neodpovědným štváčem proti islámu,“ citoval ho britský deník The Times.

Stín strachu se vznáší i nad zimními olympijskými hrami, které začínají už v pátek v Itálii. Organizátoři se bojí o životy sportovců z Dánska a Norska. Tyto země byly první, které karikatury Mohameda zveřejnily. Sportovci budou mít nejspíš zesílenou policejní ostrahu.

Obavy mají i Francouzi. Po výhrůžce atentátem evakuovali redakci listu France Soir, jejíž šéfredaktor byl kvůli karikaturám propuštěn.

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen včera znovu vyzval muslimy k dialogu. „Nejsme nepřátelé islámu,“ prohlásil. Zároveň se snažil vyvrátit informace šířící se islámským světem o tom, že Dánové pálí Korán. Podporu Dánsku včera vyjádřil i prezident USA George Bush.

Velké demonstrace proti karikaturám včera pokračovaly v mnoha státech. Znovu hořely dánské a norské vlajky, znovu umírali lidé. Podle mnohých evropských diplomatů působí protesty v islámských zemích organizovaným dojmem.

Totéž říká i český ministr zahraniční Cyril Svoboda. Pálení vlajek zemí EU a ničení evropských symbolů označil Svoboda za útok na hodnoty, které jsou důležité pro Evropany. Bojkot dánského zboží v některých muslimských zemích je pak podle něho „naprosto nepřiměřenou reakcí“ na karikatury proroka Mohameda.

zdroj: Mladá fronta Dnes
————————————————————–

Článok z roku 2011 píše o tom, že sa Dánsko opakovane pokúšalo presadiť trvalé hraničné kontroly na hraniciach s Nemeckom a Švédskom. EU protestuje, vraj sa jedná o porušenie podmienok Schengenskej zmluvy.

http://www.sme.sk/c/5961761/dansko-je-opat-blizsie-k-obnove-hranicnych-kontrol.html

————————————————————–

Dánský kritik islámu unikl atentátu. Útočníkovi se asi zasekla pistole

5. února 2013

Dánská policie pátrá po muži, kteří se údajně pokusili zastřelit novináře Larse Hedegaarda. Známý odpůrce islámu zřejmě přežil díky tomu, že se útočníkům po první vystřelené ráně zasekla zbraň.

Pachatel na sedmdesátiletého Hedegaarda zaútočil v 11:20 místního času před jeho bytem v kodaňské čtvrti Frederiksberg. Sedmdesátiletý aktivista tvrdí, že útočník zazvonil u jeho dveří pod záminkou, že mu chce předat balíček.

Když otevřel dveře, muž prý vytáhl pistoli, zamířil mu na hlavu a vystřelil. Střela jen těsně minula jeho hlavu.

http://zpravy.idnes.cz/dansko-islam-kritik-lars-hedegaard-d5l-/zahranicni.aspx?c=A130205_161021_zahranicni_aha

—————————————————————-
Dánsko: téměř každý druhý somálský imigrant odsouzen za trestný čin

6.4.2014

Více než 40 % muslimských somálských imigrantů v Dánsku končí před soudem a ve vězení za spáchání trestných činů. V těsném závěsu za nimi jsou pak imigranti z Iráku, Maroka, Libanonu a dalších islámských zemí. Navíc více než 2/3 imigrantů ze Somálska a dalších muslimských zemí jsou obvykle bez práce. Sociální břemeno spočívající na daňových poplatnících je tak enormní, a jeho výše se odhaduje v přepočtu na více než 400.000 Kč ročně.

http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/9274-dansko-temer-kazdy-druhy-somalsky-imigrant-odsouzen-za-trestny-cin.aspx

———————————————————————
Smrtiaca streľba na kaviareň v Kodani. Dnu sa nachádzal karikaturista kresliaci Mohameda

Kodaň 14. februára 2015

Jeden mŕtvy a traja zranení

V kaviarni v Kodani došlo k streľbe, ktorá si vyžiadala jednu obeť a troch zranených policajtov. K útoku došlo počas diskusie o slobode slova, ktorú usporiadal kontroverzný umelec Lars Vilsk.

Švédsky karikaturista kreslil proroka Mohameda, za čo mu islamskí radikáli v minulosti hrozili zabitím.

http://www.hlavnespravy.sk/smrtiaca-strelba-na-kaviaren-v-kodani-dnu-sa-nachadzal-karikaturista-kresliaci-mohameda/550391

———————————————-
Sociálny systém džihádu: Dánsko poskytovalo svojim občanom bojujúcim v Sýrii dávky v nezamestnanosti

19. mája 2015

Sociálne dávky dostávalo 32 osôb bojujúcich v radoch Islamského štátu.

Najmenej 32 dánskych občanov dostalo približne 378 000 dánskych korún (asi 50,6 tisíc eur) ako dávky v nezamestnanosti v čase, kedy boli “zamestnaní” po boku džihádistických extrémistov v Sýrii.

http://www.hlavnespravy.sk/socialny-system-dzihadu-dansko-poskytovalo-svojim-obcanov-bojujucim-v-syrii-davky-v-nezamestnanosti/619398
—————————————————————————

V Dánsku zabodovala protiimigračná strana

piatok 19. 6. 2015

BRATISLAVA, KODAŇ. Kľúčovou témou dánskych volieb sa stala imigrácia. Obe vedúce strany, liberáli aj sociálni demokrati, v kampaniach sľubovali tvrdšie imigračné zákony.

Súčasná dánska premiérka Helle Thorning-Schmidtová, ktorá sa dostala do úradu v roku 2011, dokonca hovorila o povinnej zamestnanosti utečencov, čo bol od Strany sociálnych demokratov veľmi netypický návrh.

Riešenia dvoch najväčších dánskych strán však voličom nestačili. Jednoznačným výhercom volieb sa stala Dánska ľudová strana, ktorá v porovnaní s posledným voľbami zdvojnásobila svoj počet voličov a získala jednu pätinu všetkých hlasov.

Populisti a euroskeptici

Populistická protiimigračná strana u voličov zabodovala svojimi návrhmi tvrdých proti imigračných zákonov, ktoré zabránia migrantom zneužívať štedrý dánsky sociálny systém. Strane výrazne pomohla aj nálada v dánskej spoločnosti, ktorá je doteraz poznačená streľbou 22-ročného syna palestínskych imigrantov pred synagógou v Kodani, kde vo februári tohto roku zabil dvoch ľudí.

Dánska ľudová strana je skeptická aj ohľadom členstva krajiny v EÚ a presadzuje opätovné zavedenie hraničných kontrol v snahe obmedziť voľný pohyb pracovnej sily. Silnú podporu má u nich aj myšlienka Davida Camerona znovu prerokovať podmienky členstva krajiny v 28-člennom bloku.

Strana sociálnej demokracie doterajšej premiérky Thorning-Schmidtovej síce získala najväčší podiel hlasov, no nemá dostatok kresiel, aby sformovala vládu.

Úspech, ktorý nikto nečakal

Ohromujúci úspech, ktorý Dánsku ľudovú stranu vyniesol vo voľbách na druhé miesto prekvapil aj samotných členov strany.

Strana sociálnej demokracie doterajšej premiérky Thorning-Schmidtovej síce získala najväčší podiel 26.3% všetkých hlasov, avšak nemá dostatok kresiel, aby sformovala vládu a tak sa presúva do opozície. „Vyhrali sme kampaň, avšak nie voľby“, vyhlásila Thorning Schmidtová pred stranou, keď oznamovala svoju rezignáciu.

Nová vláda

Hoci sú ľudovci teraz najsilnejšou stranou opozičného bloku, úloha zostaviť novú vládu pripadne s najväčšou pravdepodobnosťou Lars Lokke Rasmussenovi, predsedovi liberálnej strany Venstre. Ani jedna z menších strán totiž nie je ochotná ísť s Dánskou ľudovou stranou na čele s Kristian Thulesen Dahlom do koalície.

Či sa Dánska ľudová strana rozhodne usilovať o členstvo vo vláde, ešte nie je jasné. Pozícia v opozícii pre ňu môže byť výhodnejšia a je preto možné, že bude len zabezpečovať informačnú podporu pre pravicové strany.

„Budeme hrať takú rolu, kde budeme mať najväčší vplyv. Úprimne povedané, zatiaľ to vyzerá na podporu vlády a nie na naše samotné pôsobenie v nej. To isté sme robili 10 rokov, od roku 2001 do roku 2011 a mali sme obrovský vplyv,“ netajil sa plánmi svojej strany dánsky europoslanec a člen strany ľudovcov, Morten Messerschmidt pre Guardian.

http://www.sme.sk/c/7868251/v-dansku-zabodovala-populisticka-protiimigracna-strana.html

O tom, ako dopadlo koaličné vyjednávanie som našiel zmienku v jednej diskusii:

“Co mě se líbí je případ Dánska, kde Dánská lidová strana byla druhá a tam se dokázali domluvit se stranou Venstre (konzervativní liberálové, tedy měla by to být obdoba holandské VVD). Venstre dostalo post premiéra s tím, že vláda bude fungovat díky podpoře právě Dánské lidové strany, která díky tomu dokázala prosadit tvrdá opatření proti imigrantům.”
——————————————————————

Počas leta 2015 sa spúšťa prívalová utečenecká vlna cez balkánsku trasu a davy utečencov putujú cez Grécko, Srbsko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko a Rakúsko do Nemecka. Maďarsko je zavalené davmi imigrantov a v snahe zastaviť ďalší príval začalo ako prvá krajina s výstavbou plotu na južnej hranici so Srbskom.

—————————————————————-
Dánsko prísne obmedzilo vlaky s utečencami z Nemecka: “Nechceme byť druhé Maďarsko”

Kodaň 11. septembra 2015

Dánsko uzavrelo svoje hranice pre železničnú dopravu kvôli masívnemu prílivu migrantov vlakmi z Nemecka. „Nechceme byť druhé Maďarsko,“ povedal premiér Rasmussen. Dánsko neprijíma utečencov, tí chcú cez Dánsko pokračovať do Švédska

Dánsko doteraz kategoricky odmietalo prijímať utečencov. Reklamný spot v Libanone hlási, že utečenci v Dánsku nie sú vítaní. V niekoľkých jazykoch vláda vyhlasuje, že sociálne transfery v Dánsku boli znížené. To znamená, že vláda chce, aby sa znížil počet utečencov žiadajúcich o azyl v Dánsku. Avšak keď do krajiny cez víkend dorazili prvé vlaky s utečencami z Nemecka, vláda bola náhle konfrontovaná s veľkým problémom. Objavilo sa tam viac ako 3000 migrantov, mnohí v skutočnosti s iným cieľom: Švédsko. V stredu sa situácia vymkla z rúk.

Polícia nevedela, čo iné robiť, ako dočasne zastaviť vlakovú prevádzku medzi Dánskom a Nemeckom. Hranice boli pre vlaky uzavreté – len na jeden deň, kedy predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker varoval štáty EÚ, aby držali pri sebe. Dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen nedovolí, aby sa hranice jeho krajiny stali “malou Budapešťou”.

Utečenci sa nechcú registrovať v Dánsku – zo strachu z tamojších prísnych pravidiel. Stovky migrantov sa v stredu snažili dostať na sever do Švédska po diaľnici. To je viac ako 300 kilometrov.

Migranti jednoducho milujú Švédsko. Niektorí už majú rodinu v škandinávskej krajine. Tá sa zaviazala že príjme až 100 000 utečencov v tomto roku – čo je najviac v EÚ vo vzťahu k populácii. Iní dúfajú, že si vo Švédsku rodinu založia.

Dánsko, ktoré si vyjednalo výnimku v migračnej politike, čiastočne znížilo od 1. septembra pomoc pre utečencov o polovicu – s cieľom znížiť počet žiadateľov o azyl. Jedným z opatrení je aj to, podľa ktorého “sa rodina cudzincov, ktorí dostanú povolenie na prechodný pobyt, v prvom roku nemôže dostať do Dánska”.

Zdá sa, že politika zastrašenia funguje. Na stanici v meste Padborg skupina migrantov, ktorú obkľúčila polícia, skandovala: “My chceme ísť do Švédska!” a “Nechajte nás ísť!” Avšak dánske úrady nechcú, aby sa to stalo. Tí, ktorí sa nezaregistrujú ako žiadatelia o azyl, sa musia vrátiť do Nemecka.

Na trajekte, ktorý prišiel do prístavu ostrovného mesta Lolland Rødby, mnohí migranti ostali sedieť vo vlaku, pretože nechcú ísť do Dánska. Namiesto vystúpenia na okná maľovali symboly a nápisy, ktoré hlásili: “Dánsko nie!”

Migranti sedeli vo vlakoch na trajekte celé hodiny. V neskorom popoludní sa polícia rozhodla: Železničná spoločnosť DSB už nemôže prepravovať vlaky na trajekty do Dánska. Dokonca aj na stanici v Padborg sú spoje na neurčitý čas zrušené. Všetky vlaky do a z Nemecka sú zastavené.

Policajné kontroly na hraniciach sa v posledných dňoch zvýšili. Zaviesť trvalé kontroly na hraniciach bolo opäť kľúčovou požiadavkou dánskych predstaviteľov pravicových strán vo volebnej kampani.

http://www.hlavnespravy.sk/dansko-prisne-obmedzilo-vlaky-s-utecencami-z-nemecka-nechceme-byt-druhe-madarsko/676719
——————-

Dánský policista skončil v nemocnici v kritickém stavu poté, co ho v největším azylovém středisku Sandholm pobodal do břicha v noci na úterý zatím neznámý útočník.

29. září 2015

Středisko pro příjem azylantů v Sandholmu funguje v bývalých kasárnách. Nyní je tam přes 600 azylantů včetně lidí, jimž byla žádost zamítnuta.

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/381881-danskeho-policistu-pobodali-v-azylovem-stredisku.html
———————–

EÚ má to, o čo si koledovala. V Dánsku sa konali demonštrácie: islamistickí radikáli žiadali zavedenie šariátu v Európe

Kodaň 27. októbra 2015

V Kodani to vrelo. Islamistickí radikáli dva dni „okupovali“ dánsku metropolu. V piatok a sobotu sa tu konali dve veľké demonštrácie „bývalých utečencov“, ktorí žiadali zavedenie šariátu v Európskej únii. Udomácnili sa a žiadajú svoje…

V piatok asi 500 sunítov – členov islamistickej organizácie Hizb ut-Tahrir usporiadali protestnú akciu v centre dánskej metropoly. Žiadali zavedenie šariátu v Európe a džihádu na palestínskych teritóriách. Suniti mávali čiernymi zástavami s logom Hizb ut-Tahriru, ktoré nápadne pripomínali zástavy Islamského štátu. Pochodovali od centrálneho námestia k železničnej stanice Nőrrebro, kde vykonali namáz – povinnú dennú moslimskú modlitbu.

Účastníci protestnej akcie kričali, že moslimskí bojovníci toho veľa urobili, ale musia urobiť ešte viac. Ďalej kričali, že v Európe by mali zaviesť šariát a na palestínskych teritóriách – džihád. Moslimské ženy a deti pochodovali zvlášť – v samostatnej skupine, nepribližovali sa k mužom. Mávali čiernymi moslimskými zástavami. Od železničnej stanice pokračovali vo svojom pochode, po ceste došlo k potýčkam s políciou.

Presne o 24 hodín, v sobotu, sa konal ďalší sprievod islamistov – tento raz na počesť imama Husajna, priameho potomka islamského proroka Mohameda. Pre zmenu akciu zorganizovali moslimovia – šiiti. Niekoľko desiatok metrov od mešity, kde sa táto akcia mala končiť, sa z ničoho nič ozvala sa paľba. Polícia zatkla 29-ročného moslima. Miestna polícia to označila za bežnú pouličnú hádku s použitím zbraní a odmietla komentovať postoje novinárov, ktorí tvrdili, že táto hádka, nasledovná bitka s použitím zbraní mala náboženský charakter: k hádke došlo medzi sunitmi a šiitmi.

Dánska vláda prednedávnom prisľúbila, že zakáže činnosť organizácie Hizb ut-Tahrir, avšak domáce média prízvukujú, že sa akosi neponáhľa… Ešte vo februári to žiadala dánska ministerka vnútra Mette Frederiksenová, avšak doposiaľ sa nič nezmenilo. Dánske média pripomínajú, že Hizb ut-Tahrir sa usiluje o vytvorenie celosvetového kalifátu už od r. 1953.

Mimochodom, táto organizácia je zakázaná vo viacerých krajinách. Je zakázaná napríklad aj v Rusku, kde 20. októbra príslušníci ministerstva vnútra zatkli 20 členov tejto skupiny, ktorí sa zaoberali ilegálnou činnosťou v Rusku.

Čo sa týka Európskej únie… Nuž, Brusel má to, čo chcel. Ak to takto pôjde aj ďalej, sotva sa budeme čudovať, keď o 10 -20 rokov v EÚ bude platiť právo šaría…

http://www.hlavnespravy.sk/eu-ma-to-o-co-si-koledovala-v-dansku-sa-v-konali-demonstracie-islamisticki-radikali-ziadali-zavedenie-sariatu-v-europe/700863

———————————————–
Švédsko oddnes sprísňuje hraničné kontroly. Každý, kto príde z Dánska, musí preukázať totožnosť

Štokholm 4. januára 2016

V snahe zastaviť príliv utečencov začína Švédsko oddnes vyžadovať preukaz totožnosti s fotografiou od každého, kto vstupuje na územie tejto krajiny z Dánska. Stáva sa to prvýkrát od roku 1950

Dočasné hraničné kontroly boli prvýkrát zavedené v novembri, no až teraz vošli plne do platnosti. Švédska vláda sa ich rozhodla zaviesť, pretože sa podľa jej slov domnieva, že veľké množstvo ľudí vstupujúcich v relatívne krátkom čase do krajiny predstavuje vážnu hrozbu pre verejný poriadok a národnú bezpečnosť. Je to jasný obrat v politike švédskej vládnej koalície sociálnych demokratov a zelených, ktorá sa doteraz považovala za akýsi maják pre migrantov.

V roku 2015 takmer 163 000 osôb požiadalo o azyl vo Švédsku, čo je najvyššie číslo v Európe vzhľadom k počtu obyvateľov. Počas jesene prešlo cez hranice okolo 10 000 migrantov týždenne. No v tomto roku sa stanovuje limit len okolo 1000 počas týždňa. Krajina chce týmto dať najavo, že už viac nemá záujem o prijímanie veľkého množstva migrantov.

Ostatné škandinávske krajiny zmýšľajú podobne. Dánsky liberálny premiér Lars Løkke Rasmussen uvažuje zaviesť podobné kontroly na svojich hraniciach s Nemeckom, ak kvôli švédskym pasovým kontrolám na hraniciach uviazne veľké množstvo žiadateľov o azyl práve v Dánsku. Nórska pravicová vláda už minulý týždeň navrhla balík nových sprísnených opatrení vo svojej azylovej politike.

http://www.hlavnespravy.sk/svedsko-oddnes-sprisnuje-hranicne-kontroly-kazdy-kto-pride-z-danska-musi-preukazat-totoznost/727116
—————————————————-

Koniec Schengenu? Po Švédsku sprísňuje kontroly aj Dánsko

Kodaň 05. januára 2016

Dánsko opäť zaviedlo kontroly na hraniciach s Nemeckom. Toto opatrenie má zabrániť vstupu utečencov bez dokladov. Nedávno sprísnilo hraničné kontroly aj Švédsko

http://www.hlavnespravy.sk/koniec-schengenu-po-dansku-sprisnuje-kontroly-aj-svedsko/727391

————————————————————————————

Dánsko: Přepadena? Bránit se nesmíte!

26.1.16 Dánsko:

Sedmnáctiletou slečnu v Dánsku někdo přepadl a pokoušel se ji znásilnit. Povalil ji na zem a snažil se jí dostat pod kalhotky. Slečna použila pepřový sprej. Díky tomu se útočníkovi ubránila a utekla. Úřady ovšem nyní dívku chtějí potrestat pokutou 500 dánských korun, protože Dánové nesmí pepřový sprej vlastnit.

Mimochodem v Kanadě je pepřový sprej také zakázan. Na můj dotaz, jak se máme bránit v případě útoku mi řekl kanadský policista, že máme zavolat policii. :-O Vlády prostě nechtějí, aby se občané mohli jakkoliv bránit. Jedině bezbranné stádo může být hnáno na jatka.

http://www.zvedavec.org/vezkratce/12051/

—————————————————————————-

Dánsko nasazuje náhubek. Občan kritizoval islám na Facebooku a teď byl za to odsouzen

19.2.16 Dánsko:

„Ideologie islámu je stejně odporná, nechutná, despotická a misantropická jako nacismus. Masivní migrace islamistů je ta naprosto nejhorší věc, co se Dánsku v novodobé historii přihodila,“ napsal rozzlobený Dán před více než dvěma lety na Facebooku.

Podle soudu tak porušil paragraf § 266b trestního zákona, který trestá pokutou nebo odnětím svobody veřejné vyhrožování, výhrůžky, urážky nebo ponižování osob z důvodu jejich rasy, barvy pleti, národnostního/etnického původu, víry nebo sexuální orientace. Nejmenovaný muž byl odsouzen k pokutě 1600 dánských korun, což představuje v přepočtu 240 dolarů.

http://www.zvedavec.org/vezkratce/12212/

————————————
Dánsko uvažuje odobrať občianstvo radikálnym imámom

24. marca 2016

Dánsko by čoskoro mohlo odobrať radikálnym imámom občianstvo, ak tento návrh podporí väčšina v parlamente. Iniciatíva vychádza z antiimigračného postoja Dánskej ľudovej strany a získala podporu už aj vládnucej Liberálnej strany, opozičných sociálnych demokratov a konzervatívnych strán

Už v januári dánska vláda prijala niektoré opatrenia, ktoré by podľa ministerky pre integráciu Inger Stöjbergovej mali urobiť z Dánska krajinu “výrazne menej atraktívnu pre žiadateľov o azyl”.

http://www.hlavnespravy.sk/dansko-uvazuje-odobrat-obcianstvo-radikalnym-imamom/759666

————————-
84 % poberateľov dávok v Dánsku medzi pármi, kde sú poberateľmi obaja partneri, sú imigranti s iným pôvodom ako západoeurópskym

11. mája 2016

Zo všetkých rodín, ktoré sú úplne závislé od dávok sociálneho zabezpečenia, tvoria až 84% všetkých poberateľov. Povedané rečou peňazí ide podľa dánskeho denníka Ekstra Bladet asi o jednu tretinu všetkých vyplatených dávok v Dánsku. Tieto čísla by sa dali považovať za alarmujúce, vzhľadom na to, že takíto imigranti tvoria iba 8% obyvateľov

Odhaduje sa, že imigranti stoja vládu ročne asi 11 miliárd dánskych korún (približne 1,48 miliárd Eur), čo je dosť značná záťaž pre krajinu s počtom obyvateľov približne rovnakým, ako Slovensko. Otázkou teda zostáva, ako sa so situáciou vysporiadajú politici.

Asi nebude ťažké uhádnuť, keďže obvyklý spôsob riešenia nedostatku financií nie je obmedzenie korupcie, že bude potrebné zvýšenie daní. To so stúpajúcou prílivovou vlnou imigrantov za súčasného znižovania pomeru pôvodného dánskeho obyvateľstva (v roku 2014 tvorili Dáni 89% obyvateľov Dánska) môže viesť k rastu napätia. Najmä, ak imigranti obvykle vidia prácu ako trest, ktorému sa chcú za každú cenu vyhnúť, uvádza Ekstra Bladet.

http://www.hlavnespravy.sk/84-poberatelov-davok-v-dansku-medzi-parmi-kde-su-poberatelmi-obaja-partneri-su-imigranti-s-inym-povodom-ako-zapadoeuropskym/779487
—————————————————–

Majitelé barů volají po ochraně poté, co hlídky šaría kontrolují jejich podniky a vyhlašují zákaz alkoholu  

15. 5. 2016

Četné bary v Dánsku hlásí každodenní obtěžování šaría hlídkami migrantů, které vyhlašují ulice, ve kterých operují, za „zóny šaría“, poškozují podniky a dokonce vykřikují nadávky na vládní ministry v ulicích.

Místní podniky a noční kluby hlásí, že mívají rozbitá okna, napadají jim zákazníky a dokonce jim šaría hlídky „imigrantského původu“ vyhrožují smrtí, protože jim vadí alkohol.

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/8008-majitele-baru-volaji-po-ochrane-pote-co-hlidky-saria-kontroluji-jejich-podniky-a-vyhlasuji-zakaz-alkoholu

———————————————————-

Dánsko a Švédsko predĺžia hraničné kontroly až do novembra

1. júna 2016

Dánsko vykonáva od januára náhodné kontroly na 15 hraničných priechodoch s Nemeckom a dánska ministerka pre imigráciu a integráciu Inger Stöjbergová dnes povedala, že tieto kontroly predĺžia do 12. novembra.

http://www.hlavnespravy.sk/dansko-a-svedsko-predlzia-hranicne-kontroly-az-do-novembra/789296

————————————————————–

Syřanovi dovolili vzít do Dánska 20 dětí a tři manželky. Na všechny dostane příspěvek

Syrský přistěhovalec Dham al-Hasan (47), který přišel do Dánska předloni se ženou a osmi dětmi, dostal souhlas od úřadů, aby si přivedl zbývajících dvanáct dětí a další dvě manželky.

Protože tvrdí, že je příliš nemocný na to, aby pracoval nebo se naučil dánsky, daňoví poplatníci se složí na podporu dětí v této rodině roční sumou 214 128 dánských korun (777 930 korun).

I po kritice směřující vůči němu al-Hasan trvá na tom, že je příliš nemocný na to, aby se ucházel o zaměstnání. „Nemám jen psychické potíže, ale i fyzické. Bolí mě záda a nohy,“ řekl britskému listu The Daily Express s tím, že bolest je tak silná, že se dosud nemohl ani začít učit dánsky.

Vlna hněvu se zvedla poté, co vyšlo najevo, že pět syrských azylantů zažalovalo dánskou vládu a ministerstva kvůli zpřísnění azylové politiky letos v lednu. Slučování rodin žadatelů o azyl by mohlo trvat až tři roky, což vedlo Syřany k tvrzení, že se porušují jejich lidská práva.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/405388-syranovi-dovolili-vzit-do-danska-20-deti-a-tri-manzelky-na-vsechny-dostane-prispevek.html

————————————————————-

Migrantské obohacení dánské dívky a psa – a to měla ještě štěstí

18.7.16 Dánsko:

“Hello, jen bych chtěla říci , co jsem zažila, když jsem šla dnes se svým psem na procházku.

Procházeli jsme se jako vždycky a pak jsme šli k jezeru, protože byl krásný slunný den.

A začali jsme si hrát, protože je tam dovoleno psům, aby si ve vodě hráli.

A pak k nám přišli čtyři kluci a nejdříve se ptali na psa a pak do něj začali kopat, což mě velmi rozlobilo a začali jsme se dohadovat.

A pak začali po psu a po mně házet kameny.

Nemohu si vzpomenout, co se pak dělo dál, ale najednou tam byla skupina lidí a strkali do mne…. Pak mně strhli k zemi a kopali do mne na zemi, váleli mě okolo a hodili do jezera.

A tak tu stojím, mokrá od hlavy až k patě, se psem, který potřebuje veterináře, protože je vystrašený a zraněný a jsem rozlobená, protože se to stalo jen proto, že jsem měla psa, který se těm lidem nelíbil. …”

http://www.zvedavec.org/vezkratce/13059/

—————————-

Dánska polícia zatkla muža so “zlomeným srdcom”, ktorý hrozil odpálením bomby

Štokholm 10. augusta 2016

Dánska polícia zatkla muža, ktorý stál na streche zariadenia pre utečencov a vyhrážal sa, že sa odpáli do vzduchu.

Zadržaným je 22-ročný Iránec, ktorý sa po niekoľkých hodinách vyjednávania vzdal bez kladenia odporu policajtom. Motívom celého incidentu boli evidentne “srdcové záležitosti”, píše sa vo vyhlásení polície. Mladík pri sebe nemal žiadnu výbušninu.

Mladík podľa výpovedí svedkov najskôr prišiel do centra a chcel vidieť svoju bývalú priateľku.

http://www.hlavnespravy.sk/danska-policia-zatkla-muza-so-zlomenym-srdcom-ktory-hrozil-odpalenim-bomby/818083

—————————

Dánsko chce poslat Somálce zpět do Somálska, protože věří, že Somálsko je již bezpečnou zemí.

22.9.16 Dánsko

V roce 2012 dostalo v Dánsku čtyřletý dočasný azyl 1200 Somálců.

Nyní chce Dánsko poslat Somálce do Somálska, protože věří, že Somálsko je již bezpečnou zemí.

Dánská imigrační agentura prověřuje  všech 1200 Somálců. Budou moci zůstat jen ti, kteří mají úzký vztah k Dánsku. Pět jich už bylo informováno, že jejich azyl nebude prodloužen. Odsunuti by mohli být i jejich příbuzní.

Ve Švédsku bylo v roce 2015 60.623 v cizině narozených Somálců.

Norsko vypočetlo, že každý Somálec stojí daňové poplatníky 10 miliónů korun.

http://www.zvedavec.org/vezkratce/13366/

———————————————————

Dánsko povolilo utečencom detské nevesty

1.10.16 Dánsko:

Dánská vláda se v uplynulých měsících zabývala uprchlickými manželskými páry, kdy je jeden z partnerů nezletilý, a došla k překvapivému závěru. Jelikož by oddělení takového manželského páru odporovalo mezinárodním úmluvám, manželé budou moci zůstat spolu.

http://www.zvedavec.org/vezkratce/13381/

————————————————
Muslimští imigranti unášejí a znásilňují dánské dívky, ale media o tom nesmí informovat!

17.10.2016

Dánsko čelí vlně únosů dánských dívek muslimskými imigranty, kteří je pak zneužívají. Psal o tom například dánský večerní tisk Ekstrabladet. Článek se jmenoval  Trend kommet til Danmark: Indvandrere kidnapper danske piger til sex, ale již ho nenajdete na webu novin, pouze vyhledávač google.cz pořád registruje, že článek tam původně byl.

Na článek mne upozornil kamarád z Dánska včera večer, ale dnes po 22 hodinách od jeho zveřejnění, jej již nenajdete na webu deníku. Vítejte v 21. století, kdy je nařízená cenzura medií a nesmí se občané varovat před násilím a kriminalitou (nejen) muslimských imigrantů ….

Podobné případy hromadných znásilnění a únosu nemuslimských dívek se odehrávají i v Anglií a úplně stejně se o tom mlčelo a mlčí, aby náhodou neměli Angličané islamofobní projevy a názory. Není to poprvé co jsem se setkal s odstraněním článku z webu evropského deníku, protože multikulturním cenzorům přišel islamofobní či rasistický a nařídili jeho odstranění …

Vítejte v 21. století, kdy v Evropě řádí cenzura medií a občané nemají možnost se dovědět pravdu a chránit své děti! Jen se děsím toho, kdy se toto podaří naším českým multikulturalistům prosadit i zde u nás …

http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/30952-muslimsti-imigranti-unaseji-a-znasilnuji-danske-divky-ale-media-o-tom-nesmi-informovat-.aspx

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.