Poučenie zo Snowdenových dokumentov I.

Úvod

Edward Snowden bol zamestnancom pracujúcim pre americkú Národnú bezpečnostnú agentúru (NSA) a CIA. V júni 2013 sa stretol s novinárom Glennom Greenwaldom a jeho prostredníctvom poskytol verejnosti tisícky interných dokumentov z NSA, ktoré dokazovali, že americká vláda a tajné služby prevádzkujú masívny program monitorovania internetu bezprecedentného rozsahu, pri ktorom bola americká tajná služba schopná v reálnom čase odchytávať a analyzovať celú internetovú prevádzku.

Jeho odhalenia spôsobili obrovský rozruch po celom svete, od IT komunity až po najvyšších politikov. Hoci sa v IT komunite už dlhšiu dobu pošepkávalo, že tajné služby sú schopné monitorovať internetovú prevádzku, ani najhoršieho paranoika v tej dobe nenapadlo, že by americká tajná služba dokázala monitorovať (a archivovať!) VŠETKU (!!!) dátovú premávku internetu. Za týmto účelom NSA vybudovala obrovské dátové centrum v Utahu, ktorého veľkosť bola porovnateľná s menším mestom.

Škandál zo zverejnených dokumentov zasiahol všetky úrovne počítačovej sféry. Ukázalo sa, že americká vláda mala právomoc pomocou tajných súdov donútiť k spolupráci akúkoľvek americkú firmu, od poskytovateľov internetového pripojenia, cez výrobcov hardvéru až po zriadenie priameho prístupu do databáz najväčších IT firiem ako Google alebo Microsoft. Ukázalo sa, že americkými tajnými službami boli odpočúvaní najvýznamnejší svetoví vrcholoví politici, začínajúc nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, cez prezidentov Brazílie a Venezuely až po členov Bezpečnostnej rady OSN.

Edward Snowden sa svojím činom zo dňa na deň stal zároveň hrdinom aj najväčším nepriateľom USA. Amerika na neho v reakcii na odhalenia vydala zatykač za vlastizradu a špionáž. Keď bolo zrejmé, že Čína sa neodváži poskytnúť mu azyl, podarilo sa Snowdenovi utiecť z Hongkongu (kde sa pôvodne stretol s novinárom Greenwaldom), s nádejou na získanie azylu v niektorej z krajín Latinskej Ameriky alebo na Islande. Počas letu nad ruským územím mu však USA zrušili platnosť pasu a Snowden na dlhé týždne uviazol v tranzitnom priestore moskovského letiska. Krajiny Latinskej Ameriky, ktoré mu pôvodne prisľúbili poskytnúť azyl, tento návrh v nasledujúcich dňoch jedna po druhej pod nátlakom zo strany USA odvolávali. USA dokonca v rámci bezprecedentného kroku prinútili k pristátiu lietadlo s bolívijským prezidentom Moralesom a prehľadali jeho palubu, po tom, čo dostali falošnú správu o tom, že sa na jeho palube nachádza Snowden. Po týždňoch veľmi vyhrotenej atmosféry a vyhrážok proti Rusku sa ruské úrady rozhodli Snowdenovi poskytnúť ročný azyl, ktorý bol neskôr predĺžený o ďalšie tri roky.

V nasledujúcich mesiacoch vychádzali dennodenne nové a nové novinové články s ďalšími škandalóznymi odhaleniami, vychádzajúcimi z dokumentov, ktoré Snowden odovzdal novinárovi Greenwaldovi.

Greenwald následne zosumarizoval všetky zistené skutočnosti v svojej knihe Nikto sa neskryje (v originále No Place to Hide). Vyšla na jeseň 2015 aj na Slovensku.

Pred časom som si spracoval z tejto knihy poznámky a možno budú užitočné aj niekomu ďalšiemu.

Upozornenie: nasledujúci text môže prezrádzať zápletku.

Obsah:

1. Prvý kontakt
2. Desať dní v Hongkongu
3. Zbierajte všetko (ťažisko knihy, sumarizácia všetkých odhalených programov)
4. Škody páchané odpočúvaním
5. (Ne)závislé médiá
6. Epilóg

 
 

Kniha je rozdelená do niekoľkých štýlovo a tematicky odlišných častí:

 

1. Kapitola – Prvý kontakt

Popisuje udalosti, akými sa Snowden pokúšal s ním nadviazať kontakt, ako sa snažil si dávať pozor na bezpečnosť a ako ho Greenwald dlhú dobu ignoroval proste z dôvodu, že si popri pracovnom vyťažení nedokázal nájsť čas na to, aby si nainštaloval a naučil sa robiť s PGP šifrovacím programom.

 


2. Kapitola – Desať dní v honkongu

Popisuje napínavým spôsobom, ako prebiehalo stretnutie so Snowdenom v Hongongu, akým spôsobom pripravovali prvé články, ktoré budú vydané, aké problémy boli s ich zverejnenín (noviny mali strach to zverejniť). Popisuje zároveň divokú mediálnu odozvu, ktorú zverejnenie dokumentov vyvolalo. Kapitola končí tým, ako Snowden v prestrojení unikol z hotela, kde bývali a Greenwald sa vrátil domov do Brazílie.

Obe tieto kapitoly boli napísané napínavým dynamickým štýlom hodným špionážnych románov a oplatia sa prečítať čisto z literárneho pohľadu.

 

3. Kapitola – Zbierajte všetko.

Táto kapitola sa snaží ponúknuť ucelený prehľad vytvorený zo všetkých Snowdenových dokumentov, ktoré boli médiami postupne zverejňované v priebehu celého nasledujúceho roka. Kapitola zaberá 88 strán a je pomerne náročná na čítanie. Navyše z dôvodu limitovaného časového priestoru mohla venovať priestor iba tým najdôležitejším tematickým líniam.

(Podobnejšie ju rozpisujem v samostatnom článku)

 


4. Škody páchané odpočúvaním

Táto kapitola je úvahová a venuje sa dôsledkom, aké má plošné špehovanie populácie na psychiku obyvateľstva.

Hlavné myšlienky sú dve:

– prvou témou je, že človek potrebuje súkromie ako formu bezpečného územia, kde môže v mladosti experimentovať pri rozvoji svojej osobnosti a nemusí sa báť, že jeho omyly sa s ním budú vliecť po zbytok života. Zároveň je to miesto, kde môže ukrývať svoje zraniteĺné miesta bez toho, aby ich mohol ktokoľvek používať proti nemu. Práve preto je dôležité súkromie aj vtedy, ak človek nerobí nič nelegálne. Autor spomína, že všetci obhajcovia štátneho dohľadu nad internetom znervózneli, keď ich novinári požiadali, aby im dali k dispozícii heslo od mailovej schránky, ukázali zoznam telefónnych kontaktov alebo aby si namontovali do svojho bytu kameru.

– druhou témou je, že ak si človek uvedomuje, že je pod nepretržitým dohľadom, má to vplyv na jeho správanie. Je výraznie viac konformný, bojí sa protestovať proti autoritám, má strach vybočovať z davu. Dokonca aj v prípade, že sledovanie je selektívne, ale človek si nemôže byť istý, či nesledujú aj jeho, tak aj v takomto prípade prispôsobuje svoje správanie situácii. vo výsledku toto globálne sledovanie upevňuje pozíciu vládnucej vrstvy proti prípadnej nespokojnosti obyvateľstva.

Okrem iného Greenwald poznamenáva, že zatiaľ čo americká vláda obhajuje čoraz rozsiahlejšie špehovanie svojho obyvateľstva, samotné aktivity vlády sú čoraz viac ukrývané pred verejnosťou, tak ako ešte nikdy v histórii USA.

ďalšie témy:

– spomína odpočúvacie škadálny FBI zo 70.rokov

– spomína aféru Assangeho a snahy tajných služieb ho diskreditovať a vydierať pomocou odpočúvania.

atď.

 


5. Kapitola – (Ne)závislé médiá

Táto kapitola sa venuje tomu, ako veľmi nadbiehajú všetky vládne aj korporátne média požiadavkám americkej vlády. Hovorí, že mnohokrát média nezverejnili kompromitujúce dokumenty proti americkej vláde, hoci ich mali k dispozícii.

Veľmi často média o získaných dokumentoch najprv informujú americkú vládu, nechajú si od nej schváliť, či ich smú zverejniť, resp. ich zverejnia tak, aby vzbudili čo najmenšiu pozornosť. Automatickou praxou je, že nechajú americkej vláde čas na pripravenie reakcie a až potom zverejnia samotný dokument aj spolu s reakciou vlády.

 


6. Epilóg

Dozvuky, zverejnenia informácií. Hovorí o tom, že reakcie verejnosti na zverejnenie prekonali aj tie najsmelejšie predstavy a že búrka, ktorá sa rozpútala ani po roku neopadá. Zároveň spomína, že sa v americkom kongrese rozpútala debata o obmedzení právomocí NSA a že sa prichystal k tomu dokonca zákon, ktorý ale napokon tesne neprešiel. Napriek tomu to považujú za fenomenálny úspech, že tak veľký počet senátorov hlasoval ZA, a to bez ohľadu na príslušnosť k politickej strane.

 


7. Poďakovania

—————————-

Popis kapitoly č. 3 so zhrnutím informácií z NSA programu som pre jej rozsah vyčlenil do samostatného článku:

Poučenie zo Snowdenových dokumentov II. Detaily programu NSA

Advertisements
This entry was posted in Recenzie kníh, Snowdenove dokumenty. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s