Facebooková cenzúra sa ďalej rozrastá. Pribúdajú prípady trestného stíhania za texty

Vzhľadom na rozsiahlosť prípadov z poslednej doby pokračujem v novom samostatnom článku. Incidenty z predošlých mesiacov sú zosumarizované tu: 1. časť

Nasledujú najnovšie udalosti

júl 2016

Nemecký pár odsúdili za anti-imigrantskú skupinu na Facebooku
http://www.konzervativnyvyber.sk/v2/nemecky-par-odsudili-za-anti-imigrantsku-skupinu-na-facebooku/1466/

Skupina mala názov “Anti-utečenecké hnutie (AFB)”. Podľa rozhodnutia súdu bolo jasné, že skupina šírila nenávisť a za to si zaslúži adekvátny trest.

Podľa súdu obsahoval prvý príspevok v skupine toto: “Vojnoví a ekonomickí utečenci nám zaplavujú krajinu. Prinášajú so sebou teror, strach a zármutok. Znásilňujú naše ženy a ohrozujú naše deti,” a zároveň mali nemeckú vlajku nastavenú ako profilové foto. Toto stačilo na to, aby boli obvinení a odsúdení. …

Za dva mesiace fungovania tejto skupiny nazbierali okolo 900 sledovateľov. Začiatok konca stránky nastal po tom, ako niekto nahlásil skupinu Facebooku … Ten istý “hrdina”, ktorý ich nahlásil Facebooku, ich nahlásil aj na miestnej policajnej stanici v meste Lübeck …

Súd odsúdil Petra na 9 mesiacov podmienečne a jeho manželka Melanie dostala pokutu 1 200 eur. Na záver sudca dodal: “Dúfam že rozumiete závažnosti situácie. Ak vás tu ešte raz uvidím, pôjdete do basy.”

Podrobnejší článok o prípade. Soudce: Budete-li ještě migranty kritizovat, tak půjdete okamžitě do vězení
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/8384-soudce-migranti-kritika-vezeni

júl 2016

Facebook zablokoval účet nemeckého novinára kvôli jeho knihe kritizujúcej utečencov
http://www.zvedavec.org/vezkratce/13019/

Iba niekoľko dní po zverejnení knihy “Kriminalita bez hraníc – čo nám politici a masmédia zamlčiavajú o trestných činoch migrantov”  kritizujúcej nemeckú vládu a jej utečeneckú politiku, zablokoval Facebook osobnú stránku novinára Uda Ulfkotte. Jeho webová stránka mala pred zablokovaním 30 000 priaznivcov.

Udo Ulfkotte je nemeckej vláde už dlhú dobu tŕňom v oku. Jeho knihy “Kúpení novinári”, “Mekka Nemecko” a “Azylový priemysel” sa ocitli v zozname bestsellerov a to napriek bojkotu zo strany mainstreamových médií. Jeho osobná facebooková stránka bola až doteraz hlavným pilierom, ako tento bojkot zo strany oficiálnych médií obchádzať.

júl 2016

Nemecká polícia spustila celoštátnu raziu za nenávistné odkazy na internete
http://www.hlavnespravy.sk/nemecka-policia-spustila-celostatne-razie-za-nenavistne-odkazy-na-internete/807232 , http://www.zvedavec.org/vezkratce/13036/ , http://www.hlavnespravy.sk/nemecke-urady-sa-vo-velkom-meradle-zamerali-na-nenavistne-prejavy-na-facebooku-hrozia-masivne-pokuty-a-pobyt-vo-vazeni/807656

Nemecká spolková polícia uviedla, že prehľadala domovy zhruba 40 ľudí, väčšinou pre podozrenie zo zverejňovania krajne pravicových alebo antisemitských materiálov.

V prosinci minulého roku byla vytvořena federální policejní jednotka pro “potlačování nenávisti na internetu”, která nyní spustila svou první celonárodní akci. Německá policejní komanda přepadla vytypované domy ve 14 německých státech a pozatýkala cca 60 podezřelých. Akci organizoval Spolkový vyšetřovací úřad (BKA).

Federálny úrad pre vyšetrovanie (BKA) vyšetruje prípad a uvádza, že jeho cieľom je “rozhodne konfrontovať silne rastúci slovný radikalizmus na internete.”

Z nedávnej minulosti bol najviac známy prípad Lutza Bachmanna, bývalého vodcu skupiny PEGIDA, ktorý dostal pokutu vo výške až 9.600 eur, pretože na Facebooku nazval utečencov “spodina”.

júl 2016

Na Facebooku napísal, že Kiska patrí do gulagu. Už ho rieši polícia
http://www.aktuality.sk/clanok/355841/na-facebooku-napisal-ze-kiska-patri-do-gulagu-uz-ho-riesi-policia/

„Na jeho mieste by som sa nechválil, že som prezident. Lebo jediné pravé miesto pre neho je gulag,“ napísal ešte v apríli na sociálnej sieti mladý muž z Cinobane. Tak ako mnohí iní aj on si vylieval zlosť v diskusii pod fotografiou prezidenta Andreja Kisku.

„V tejto súvislosti bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu útoku na verejného činiteľa,“ povedala pre Aktuality.sk bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Pokračovanie prípadu: Občanovi hrozia 3 roky väzenia za skritizovanie prezidenta Kisku na sociálnej sieti
http://www.hlavnespravy.sk/totalita-na-slovensku-obcanovi-hrozia-3-roky-vazenia-za-skritizovanie-prezidenta-kisku/808664

Za tento výrok Rada Mojžiša prednedávnom navštívila polícia. Žiadala od neho vysvetlenie, či chcel zlikvidovať Andreja Kisku. Mladík podľa vlastných slov odpovedal, že nie. Polícia napriek tomu začala voči Radovi Mojžišovi viesť trestné stíhanie vo veci útoku na verejného činiteľa.

Je otázne, prečo polícia obvinila práve Rada Mojžiša. Podľa niektorých názorov je to zastrašovanie zo strany vládnej moci a vybrali si ho ako exemplárny prípad, aby vystrašili ostatných ľudí, čím by mohli upustiť od kritizovania politikov.

Podľa právnikov za útok na verejného činiteľa hrozia občanovi až 3 roky väzenia.

A ešte jeden článok
http://www.cas.sk/clanok/424870/rado-ostro-okomentoval-kisku-na-facebooku-po-mesiaci-ho-doma-navstivili-policajti/

Rado okomentoval obrázok, na ktorom je Kiska na profile kontroverzného Slovenského hnutia obrody, ešte koncom apríla. Po vyše mesiaci sa pred jeho domom náhle zjavila polícia. „Vyšetrovateľ mi povedal, že ma prišli vypočúvať kvôli môjmu výroku na adresu prezidenta a že im to mám vysvetliť. Neviem, či ma niekto udal, ale myslím si, že polícia sleduje sociálne siete,“ domnieva sa mladý muž, ktorý ostal z ich návštevy poriadne prekvapený. Kroky mužov zákona sa mu vôbec nepozdávajú a berie to ako zásah do slobody prejavu. Má vraj vedomosti o vypočúvaní troch ďalších.

júl 2016

V Izraeli navrhuji zákon pro cenzuru sociálních médií
http://www.zvedavec.org/vezkratce/13044/

Izraelská ministryně spravedlnosti Eyelet Shaked s ministrem vnitra Gilad Erdanem navrhují zákon, který by přikázal Facebooku a dalším sociálním médiím odstranit jakýkoliv obsah označený státem za “teroristický”.

júl 2016

Dienstbier nabízel Facebooku cenzora, firma nasadí na cenzuru “neziskovky”
http://zpravy.idnes.cz/dientsbier-facebook-specialista-nenavistne-prispevky-p1k-/domaci.aspx?c=A160719_094026_domaci_ale

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) loni navrhl, aby specialista placený ze státní kasy dohlížel na nenávistné příspěvky uživatelů na Facebooku. Zástupci firmy ale jeho plán odmítli a začali spolupracovat s českými neziskovými organizacemi. Ty se v budoucnu budou podílet na korigování nevhodného obsahu. Setkání se zástupci firmy se účastnil jak ministr Dienstbier, tak iniciativa HateFree či Romea.

júl 2016

BBC navrhla zakázať používanie slov “terorista” a “islamista” ako politicky nekorektných.

Ak ste si mysleli, že šialenstvo politickej korektnosti už  dosiahlo neprekonateľný vrchol, je načase to znovu prehodnotiť.

Bez ohľadu na to, že Obama odmieta používať pojem “radikálny islamský terorizmus”, najnovšie BBC navrhla, že nazývať terostistov “teroristami” by mohlo byť bigotným ideozločinom.

Tweet na stránke BBC Scotland sa pýta: “Myslíte si, že by sme mali vyradiť slová “islamista” a “terorista” z nášho časopisu alebo súhlasíte, že vystihujú zločiny, ktoré sú s nimi spájané?

Pretože nazývanie islamistov, ktorí páchajú tieto ukrutnosti v mene islamu “islamu”, by mohlo islamistov urážať. A čo viac, nazývanie teroristov, ktorí vykonávajú činy teroru “teroristami”, by mohlo byť islamofóbne.

http://www.prisonplanet.com/bbc-suggests-calling-terrorists-terrorists-is-politically-incorrect.html

(môj dodatok: je zaujímavé, že keď sa o pár dní udiala v Nemecku a Francúzsku séria teroristických útokov, média písali o útočníkoch ako o duševne chorých, traumatizovaných šikanou a s depresiami)

júl 2016

Europoslanci navrhujú sledovať a trestať internetových “hejterov”
http://www.hlavnespravy.sk/skripek-europoslanci-navrhli-sledovat-a-trestat-internetovych-hejterov/811455

Na vypočutí v Európskom parlamente zaznela iniciatíva na vytvorenie mechanizmu na sledovanie „hate speech“, nenávistných prejavov na sociálnych sieťach a trestanie ich aktérov. Pre TABLET .TV to povedal europoslanec za OĽaNO Branislav Škripek v súvislosti so svojou poslednou polemikou s liberálnou holandskou poslankyňou Sophie in’t Veld.

„Posledný náraz som s ňou prežil pri vypočutí ľudí, ktorí hovorili o tom, že sa chystá také to sledovanie tzv. „hate speech“ na sociálnych sieťach. Hovorili, že to bude sledované a vytvorí sa aj mechanizmus na trestanie previnilcov,“ povedal Škripek. „Prihlásil som sa do debaty a opýtal sa, ako chcú zhodnocovať nenávisť, jej závažnosť, ako chcú stanovovať rozsah trestu,“ poznamenal.

„Ja pochádzam z postkomunistickej krajiny a v roku 1948 tu bolo považované za nenávistné všetko, čo nesúhlasilo s vedúcou úlohou komunistickej strany. Za to sa išlo do basy,“ zdôraznil Škripek. Obáva sa napríklad, ako by boli hodnotené z hľadiska miery „nenávisti“ názory, ktoré nie sú konformné s liberálnymi názormi väčšiny europoslancov.

„Povedal som aj príklad, že ak ja napríklad nesúhlasím s niečími názormi na sexuálne praktiky, tak to nie je nenávisť. A pýtal som sa ich, ako chcú stanoviť, že ja už mám v sebe nenávisť a potrestať to? Reagovala podráždene a povedala, že to, čo hovorím, je homofóbne,“ povedal Škripek.

júl 2016

Objavilo sa v diskusii:

“Pro fanousky Facebooku:
Na nekolika webovych strankach a v diskusich jsem cetl zajimavy nazor, ze udajny zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se vlastnim jmenem jmenuje Jacob Greenberg a jeho dedeckove jsou Maurice “Hank” Greenberg, do roku 2005 reditel nejvetsi pojistovny na svete, americke AIG, a z druhe strany takty ne neznamy dedecek – David Rockefeller. CIA pomohla pri startu Facebooku castkou 500 milionu US $.”
http://www.zvedavec.org/nazory_6993.htm#ptr350719

júl 2016

Facebook cez mikrofón smartfónu počúva vaše konverzácie.

Sociálna sieť Facebook zrejme cez svoju aplikáciu počúva všetko, čo jej používatelia hovoria, tvrdí odborníčka. Mobilná aplikácia vraj používa smartfóny na zber údajov o tom, čo je témou rozhovorov jej používateľov. Facebook túto možnosť priznáva, ale upozorňuje, že aplikácia zbiera dáta o tom, čo sa v okolí telefónu deje z dôvodu ponúknutia relevantnejšieho obsahu o tom, čo ľudí skutočne zaujíma.

Pozornosť na funkciu, ktorá je v prevádzke už niekoľko rokov, v týchto dňoch upriamila profesorka univerzity v Južnej Floride Kelly Burnsová. Upozorňuje, že Facebook počúva okolie najmä kvôli zobrazovaniu relevantnej reklamy, na ktorej zarába.

Burnsová aplikáciu sama otestovala. So zapnutou aplikáciou Facebook viedla viacero rozhovorov s kolegami. Po čase si všimla, že sociálna sieť zobrazuje reklamy týkajúce sa tém jej rozhovorov.

http://www.hlavnespravy.sk/facebook-cez-mikrofon-smartfonu-pocuva-vase-konverzacie-mozete-tomu-zabranit/812172

(poznámka: snažil som sa overiť, či sa jedná o hoax alebo realitu. Vyslovený hoax to nie je, internet je plný článkov s touto správou. Facebook oficiálne poprel, že by takúto aktivitu vykonával a samotná profesorka sa obhajuje, že iba vyslovila podozrenie. Niektorí ľudia však tvrdia, že postrehli podobnú aktivitu, ako popisovala Burnsová v svojom článku http://www.bbc.com/news/technology-36443926

Mimochodom, stojí za zmienku, že Snowden už v roku 2013 doporučoval pri dôležitých rozhovoroch vyberať zo smartfónu batériu a ak to nie je možné, tak aspoň zavrieť smartfón do mrazničky)

júl 2016

Dělat si šoufky z policie se nevyplácí, zjistil levicový aktivista užívající pseudonym Tomáš Zelený. Za ironické články mu policisté udělili pořádkovou pokutu osm tisíc korun.

Zelený byl zadržen při loňském zásahu proti levicovým extremistům (více o razii čtěte zde), policie jej ale neobvinila. Aktivista od té doby její vyšetřování popisuje v kousavých příspěvcích na svém blogu či v časopise Nový prostor. Policistům se ale nelíbilo, že si z nich tropí žerty, a dali mu pokutu osm tisíc.

„Bez ohledu na to, že některé výroky či obraty, které podezřelý používá, mohou mít pravdivý základ, to nic nemění na skutečnosti, že v takto použitém kontextu je jasné, že jejich jediným cílem je policejní orgán a jím jménem vystupující úřední osoby dehonestovat a zesměšnit,“ citoval server z odůvodnění, pod kterým je podepsán vrchní komisař Lukáš Kořínek.

Policistům například vadilo, že Zelený překřtil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na Útvar organizování odhalovaného zločinu, že odbor terorismu a extremismu přejmenoval na odbor teroristů a extremistů nebo že komunikaci s vyšetřovateli začínal slovy Zdar útvare.

http://zpravy.idnes.cz/aktivista-pokuta-za-urazku-policie-d6f-/domaci.aspx?c=A160726_102832_domaci_jj

Zopár prípadov z Nemecka a Rakúska:

jún 2016

Facebook zablokoval na 24 hodín portál nakladateľstva Kopp Verlag za zverejnenie príspevku nemeckého novinára Uda Ulfkotte s titulkom “Oni sa chvastajú, my platíme. Nemci ako občania druhej kategórie”. Dôvodom zablokovania bolo zverejnenie správy nemeckej spolkovej polície so zoznamom trestných činov imigrantov za posledné tri mesiace. Podľa tohto zoznamu zaznamenala nemecká polícia 70 000 trestných činov žiadateľov o azyl, čo dáva 770 trestných činov denne.

http://www.anonymousnews.ru/2016/06/13/kopp-online-bei-facebook-gesperrt-die-internet-polizei-von-heiko-maas-hat-ganze-arbeit-geleistet/

júl 2016

V dôsledku kritiky vládnej politiky zmazal Facebook stránku prominentného rakúskeho športovca Felixa Baumgartnera. Stránka mala pred zmazaním 1,5 milióna fanúšikov. Felix Baumgartner ostro kritizoval rakúsku vládu, vyjadril podporu pre “protisystémového” prezidentského kandidáta Norberta Hofera a o Viktorovi Orbánovi sa vyjadril, že by bol vhodný kandidát na Nobelovu cenu mieru. Ako oficiálne odôvodnenie zmazania Facebook udal, že “sa údajne vydával za niekoho iného”. Po nátlaku verejnosti bol jeho portál znovu obnovený.

http://www.salzburg.com/nachrichten/medien/sn/artikel/wirbel-um-felix-baumgartners-facebook-seite-205001/ ,
http://www.anonymousnews.ru/2016/07/14/nach-kritik-an-politik-facebook-loescht-seite-von-felix-baumgartner/ , https://www.wochenblick.at/schock-felix-baumgartner-auf-facebook-gesperrt/

júl 2016

Nemec Udo Frank Hochreuter z Ansbachu bol odsúdený na 3 mesiace nepodmienečne za kritický text na adresu úradníkov miestneho protidrogového úradu. Iniciátorom procesu bolo paradoxne oddelenie miestnej americkej vojenskej základne, ktoré sledovalo facebook ohľadom kritických príspevkov miestnych obyvateľov na tému ich pobytu a náhodne ich upútal tento text a upozornili na neho úrady.

http://www.anonymousnews.ru/2016/07/17/deutscher-kritisiert-beamte-auf-facebook-3-monate-gefaengnis-ohne-bewaehrung/

júl 2016

Cenzúru nemeckého internetu má už dlhé mesiace na starosti kontroverzná Anetta Kahane, bývalá významná agentka Stasi, vedená pod krycím menom Victoria. Anetta Kahane je notoricky známa množstvom nenávistných prejavov na adresu etnických Nemcov. Paradoxne práve tejto osobe a ňou vedenej nadácii Amadeu Antonio Stiftung zveril nemecký minister vnútra Heiko Maas právomoc cenzúry “nenávistných názorov” na nemeckom internete, pričom tieto právomoci od tej doby využíva, čo jej sily stačia.

http://info.kopp-verlag.de/hintergruende/enthuellungen/gerhard-wisnewski/anetta-kahane-wie-eine-ex-stasi-frau-die-oeffentlichkeit-und-das-internet-terrorisiert.html

Doplnené 29.7.2016

júl 2016

Facebook zmazal stránku PEGIDY

http://www.zvedavec.org/vezkratce/13133/

V utorok, 19. júla bola z webu stiahnutá facebooková stránka PEGIDA-Dresden a to zhodou okolností krátko potom, čo spolkový minister spravodlivosti Heiko Maas Facebooku pohrozil “ďalšou reguláciou”.

Po na prvý pohľad úspešnom proteste bola stránka večer 19.júla znovu online. Panovala nádej, že sa koncern predsa neskloní pred novými nemeckými Stasi-metódami. V piatok večer informoval Focus, že stránka bola údajne ukoristená, pretože sa tam začali objavovať jednoznačne ľavicové texty. Ako sa ukázalo, tak Facebook stránku naozaj zmazal a ľavicovým aktivistom sa podarilo zaistiť si jej meno a prevádzkujú s ním od tej doby svoju vlastnú stránku.

Ako dôvod zmazania udal Facebook logo PEGIDY, ktoré obsahovalo hákový kríž, ktorý letí do odpadkového koša. Toto logo tam ale bolo už od samého počiatku. Prekvapivo odrazu už nezodpovedá facebookovým “užívateľským podmienkam”.

PEGIDA sa v dôsledku tejto udalosti presunula na náhradnú stránku. Pred svojím zmazaním mala stránka PEGIDY okolo 200 000 fanúšikov.

júl 2016

Nemecké hnutie Pegida sa transformuje na politickú stranu v snahe vyhnúť sa bezprostrednej hrozbe svojho zákazu
http://www.zvedavec.org/vezkratce/13134/

júl 2016

Německo tvrdě jde po odpůrcích imigrace. Podle zákona, sepsaného po válce proti nacistům
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nemecko-tvrde-jde-po-odpurcich-imigrace-Podle-zakona-sepsaneho-po-valce-proti-nacistum-446781

Historik Aleš Valenta, spolupracující s Institutem Václava Klause, na serveru Neviditelný pes popsal, jak se prý dnes v Německu vypořádávají s nepohodlnými názory. Slouží k tomu zákon, který byl původně namířen proti nacistům. Dnes prý lze s pomocí tohoto zákona zúčtovat s lidmi, kteří odmítají podporovat migraci, práva sexuálních menšin a tak podobně.

V 60. letech minulého století byl ve Spolkové republice Německo přijat zákon potírající tzv. štvaní lidu – Volksverhetzung. Tehdy byl namířen proti podporovatelům nacismu, s nimiž se demokratické Německo vypořádávalo právě od 60. let.

„V současnosti se Volksverhetzung stává nástrojem pro potlačování názorů vymykajících se z německého názorového koridoru, který předepisuje, jak psát a mluvit o migraci, ženské rovnosti, sexuálních menšinách, německé minulosti a dalších ‚citlivých‘ tématech. Názorový koridor, stanovený politickou korektností, se od devadesátých let setrvale posouvá doleva, takže v poslední době se již samotné pojmy ‚pravice‘ a ‚konzervatismus‘ ocitly mimo jeho rámec a staly se v očích vládnoucích německých elit podezřelými. Ohrožena je proto i Alternativa pro Německo (AfD), která se ve svém programu hlásí k liberálním a konzervativním hodnotám,“ píše historik.

“V současné podobě hrozí tento paragraf trestem až pěti let odnětí svobody všem, kdo by „podněcovali k nenávisti, násilí nebo svévolným opatřením“ proti národní, rasové a náboženské skupině obyvatel nebo proti jednotlivcům, pokud budou napadeni z důvodu příslušnosti k některé z uvedených skupin. V roce 1994 byl doplněn o odst. 3, jenž zavádí stejný trest pro toho, kdo by schvaloval nebo popíral zločiny nacionálně-socialistického režimu.”

 

 

Nové prípady doplním sem na koniec, resp. sa objavia v nejakom ďalšom samostatnom texte. Posledná aktualizácia 31.7.2016

Súvisiace články:

https://diskuter.wordpress.com/2016/06/10/facebookova-cenzura-sa-rozrasta-do-bezprecedentnych-rozmerov/

https://diskuter.wordpress.com/2016/07/27/facebookova-cenzura-sa-dalej-rozrasta-pribudaju-pripady-trestneho-stihania-za-texty/

This entry was posted in Internetová cenzúra, Nemecko a imigračná vlna, Politika. Bookmark the permalink.