Riziká volieb cez internet

Opakovane sa ozývajú hlasy politikov a novinárov, že by sa mala zaviesť možnosť voliť cez internet. Argumentujú tým, že sa týmto spôsobom zvýši volebná účasť a ušetria financie.

Internetové voľby ale obnášajú niekoľko veľmi vážnych rizík:

1. Strata anonymity hlasujúceho – aby bolo možné zabrániť dupicitnému hlasovaniu, bude musieť mať volič priradený jednoznačný identifikátor, pomocou ktorého bude možné dodatočne zistiť, ako hlasoval.

2. Riziko duplicitného hlasovania – ako ukázala prax z krajín, kde testovali hlasovanie cez internet, niektorí ľudia využívali možnosť dvoch hlasov – jednak odhlasovali cez internet a druhý raz priamo vo volebnej miestnosti.

3. Riziko falšovania hlasov a výsledkov – toto je najkritickejší bod. Pri hlasovaní cez internet nie je šanca dodatočne zistiť, či sa s hlasmi pri sčitovaní nemanipulovalo. V systéme tak ktokoľvek môže zmeniť hodnotu volebného hlasu, môže vytvoriť fiktívne hlasy alebo nechať nejaké hlasy “zmiznúť”. K systému bude mať prístup mnoho ľudí – administrátori, zamestnanci volebných komisií, štátni úradníci. Všetci môžu byť silne motivovaní k tomu, aby pozmenili výsledky vo svoj prospech. A navyše tu tiež vždy existuje riziko hackerského útoku zvonka systému.

4. Riziko nedostupnosti systému. Dokonca aj perfektne zabezpečený volebný systém je možné odstaviť v deň volieb pomocou DDOS útoku. Taktiež je možné znemožniť hlasovanie ľuďom pomocou infikovaných domácich počítačov.

5. Riziko krádeže identity. Po ukradnutí ID čísla alebo hesla môže útočník odvoliť v mene voliča skôr, než sa skutočný volič dostane k hlasovaniu.

Sporné prínosy volieb cez internet

“Jako jakási případová studie nám může posloužit Estonsko. Jako země vedoucí evropské tabulky využívání internetu pro státní správu a administrativu (ne nadarmo se mu někdo přezdívá E-stonsko), zavedlo Estonsko hlasování přes internet v roce 2005, kdy v komunálních volbách hlasovalo více než 9000 lidí (2% odevzdaných hlasů). O dva roky později v parlamentních volbách už elektronickou cestu zvolilo 5,4% aktivních voličů. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009 to bylo už 15% odevzdaných hlasů a loňských komunálních voleb se po internetu zúčastnilo 140 846 Estonců (24,3% odevzdaných hlasů). V Estonsku žije přibližně 1,3 milionu obyvatel.

V Estonsku lze přes internet volit pomocí speciálního softwaru, který používá digitálního podpisu a dvou PIN-kódů. Systém by měl zaručit jak bezpečnost, tak i tajnost volby, tj. není možné z ID voliče zjistit, jak hlasoval.

Mimochodem, účast ve volbách do Evropského parlamentu vzrostla z 27% v roce 2004 na 43% v roce 2009. Jak už bylo řečeno, to jestli, a jak přispěla možnost volit po internetu ke takovému zvýšení volební účasti nelze jasně dokázat.”

http://www.europarl.europa.eu/news/cs/news-room/content/20110321STO15986/html/Mohou-volby-p%C5%99es-internet-zv%C3%BD%C5%A1it-volebn%C3%AD-%C3%BA%C4%8Dast

“Při elektronických volbách se podle něj Brunclíka zatím výrazně neprokázalo, že by možnost hlasovat z domova přilákala k volbám výrazně více voličů. Spíše ji využívají ti, kteří chodili volit i tradičním způsobem.”

“Politolog s odkazem na analýzy ministerstva vnitra uvedl, že náklady na pořízení elektronického systému voleb by mohly představovat 392 až 442 milionů korun. Vrátit by se mohly až v dlouhodobém horizontu v podobě nižších výdajů za volební písemnosti včetně hlasovacích lístků. ”

http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/politologove-volby-pres-internet-maji-sva-rizika-mohou-usnadnit-kupceni-1169221

“Už za problematické považuji přesvědčení navrhovatelů o tom, že tato metoda může zvýšit volební účast.

Vychází totiž z přesvědčení, že lidé (zejména ti nejmladší voliči) k volbám nechodí proto, že volební procedura je to pro ně složitá, náročná a proto je odrazuje od účasti ve volbách.

Této logice ovšem nevěřím. Myslím si, že nízké volební účasti jsou důsledkem ztráty motivace voličů k volbám vůbec jít.

Moje úvaha je docela jednoduchá – v životě je vždy něco za něco. K tomu, aby mnozí z nás odložili odjezd na chalupu nebo obětovali kousek času na to, aby ušli pár stovek metrů do příslušné volební místnosti, musí být přesvědčeni, že svojí volbou “něco” získávají. Pokud si to nemyslí, k volbám nejdou.

To elektronická volba těžko změní. Ta nenahradí souboj myšlenek, vizí a jejich nositelů. A pokud ano, pak se konečných výsledků spíš obávejme.

Za diskutabilní obhajobu návrhu považuji také argument, že na takto organizovaných volbách ušetříme. Jistě, snad ušetříme. Je to ale šetření na správném místě?

Armáda sčítacích komisařů – kontrolujících se navzájem – jen obtížně zmanipuluje výsledky voleb v porovnání s tím, že e-volby může znehodnotit či pokřivit jedna malá skupina šikovných počítačových podvodníků.”

http://www.istrejcek.cz/book/export/html/241

“Experti, které si na posouzení systému SERVE najalo přímo americké ministerstvo obrany, uvádějí, že tyto systémy budou vždy vystaveny všem známým bezpečnostním incidentům, jako je denial of service, spoofing, virové útoky na „voličská“ PC, vnitřní útok na volební systém; výslednými efekty pak mohou být nezjistitelně zfalšované volby, nemožnost odvolit kvůli napadení voličského PC, zkolabování centrálního (sčítacího) systému a podobně, a nejspíše též všechno dohromady v kombinaci. Názor expertů tak zjednodušeně zní: „za to riziko to nestojí“, s dovětkem „zaručit bezpečnost voleb z nezabezpečeného počítače přes nezabezpečenou síť není možné ani teoreticky“. ”

http://www.zive.cz/clanky/volby-pres-internet-asi-ne-rikaji-znalci/sc-3-a-116093/default.aspx

Voľby cez internet sa neosvedčili, štáty od nich upúšťajú

E-hlasování funguje jen v Estonsku, šesti evropským zemím se neosvědčilo

Paradoxní je, že vláda přípravu pilotního projektu posvětila, ačkoliv v materiálu je uvedeno, že již v šesti evropských zemích podobné snahy zkrachovaly. Například v Německu hrozilo, že soud dokonce kvůli tomuto typu hlasování zneplatní výsledky voleb do Spolkového sněmu z roku 2005. “Spolkový ústavní soud (…) označil přístroje použité ve volbách za nedostatečně zabezpečené proti manipulacím a neumožňující z hlediska běžného voliče kontrolu správnosti jím odevzdávaného hlasu,” stojí v materiálu vládě. Německo proto už použití volebních přístrojů neplánuje.

Neúspěšný byl elektronický způsob hlasování také v Nizozemsku, Irsku, Skotsku, Finsku, Francii. “Též 11 států Spojených států amerických, které mají zkušenost s elektronickým hlasováním, se k tomuto způsobu staví skepticky,” doplňuje zpráva.

Země od e-voleb ustoupily kvůli tomu, že systém nebyl dostatečně zabezpečený a připouštěl manipulaci s hlasy voličů. Navíc ve Skotsku část hlasů nebyla vůbec započítána, 140 tisíc hlasů (tedy zhruba 7 procent) pak přišlo se zpožděním. Ve Francii se zase hlasy ztratily, některé se nepodařilo dešifrovat a elektronické hlasování v průběhu voleb spadlo.

A podobných problémů se obává i Česko. “Pokud nebude vyřešena jednoznačně identifikace voliče a to, že hlasoval jenom jednou, tak je to sázka do loterie a soutěž o tom, kdo bude větší hacker,” ”

http://zpravy.idnes.cz/vnitro-otestuje-elektronicke-volby-d72-/domaci.aspx?c=A121114_122901_domaci_hv

A ďalej skúsenosti z USA

Voľby v USA: výsledky vraj sfalšuje aj opica (článok z roku 2004, oplatí sa prečítať celý)
http://tech.sme.sk/c/1767422/volby-v-usa-vysledky-vraj-sfalsuje-aj-opica.html

O päť týždňov bude tretina zo 150 miliónov Američanov voliť svojho nového prezidenta nie označením papierového lístka, ale elektronicky, jedným dotykom obrazovky špeciálneho volebného zariadenia. O päť týždňov sa môže odohrať čokoľvek, no jeden scenár je zďaleka najmenej pravdepodobný – že voľby prebehnú bez problémov a nikto nespochybní ich výsledky. … Pri elektronickom hlasovaní volič namiesto za plentu pristúpi k špeciálnemu zariadeniu, kde dotykom prsta na obrazovke označí svojho kandidáta. … V Spojených štátoch si spôsob hlasovania určujú nielen jednotlivé štáty, ale dokonca všetky okresy samostatne – používať sa bude preto viacero systémov od rôznych výrobcov. […]

Väčšina štátov použije elektronické systémy od firiem Diebold alebo Sequoia. Podľa expertov však oba obsahujú také množstvo bezpečnostných nedostatkov, že nemožno v žiadnom prípade dôverovať tomu, že hlasy budú spočítané správne.

Skupina aktivistov bojujúcich za zachovanie papierového hlasovania minulý týždeň novinárom predviedla viacero spôsobov, ako sa dá elektronické hlasovacie zariadenie oklamať. Dokázali vojsť do systému aj bez znalosti hesla, prideliť hlas konkrétneho človeka inému kandidátovi alebo kompletne zmazať všetky výsledky hlasovania.

K počítaču posadili dokonca cvičeného šimpanza, ktorého naučili, ako zlikvidovať kompletné výsledky prezidentských volieb v určitom okrsku – stačilo stlačiť v stanovenú chvíľu klávesy Delete a Enter. Volebný systém totiž priamo v menu ponúka možnosť vymazania všetkých údajov.

Výrobcovia sa bránia tým, že k počítaču budú mať prístup iba vybraní zamestnanci a tí údaje jednoducho vymazávať nebudú. To je však neuveriteľne slabá ochrana dát vo svete, kde veľkú väčšinu počítačových podvodov páchajú podľa expertov nie tajomní hackeri na inom kontinente, ale práve ľudia z vnútra organizácie.. […]

Program bol už použitý v regionálnych voľbách napríklad v štáte Georgia. Práve tam pred dvoma rokmi po viac než sto rokoch a v rozpore so všetkými predpoveďami prvýkrát zvíťazili republikáni, čo nedalo spávať päťdesiatročnej programátorke Roxanne Jekotovej. Začala sa zaujímať o použité programy a na svoje prekvapenie prísne strážené zdrojové kódy čoskoro objavila na internete, “zabudnuté” na stránke výrobcu, firmy Diebold. “Očakávala som pokročilý a zložitý kód, ale našla som úplný guláš a množstvo poznámok v texte, kde si programátori odkazovali, čo všetko ešte nefunguje a kde sú bezpečnostné diery,” povedala Jekotová, ktorá je dnes presvedčená, že výsledky guvernérskych volieb boli sfalšované. […]

takisto chýbal “akýkoľvek mechanizmus zaručujúci, že jedna osoba nebude hlasovať dvakrát”, že nebudú výsledky zobrazované ešte počas hlasovania, alebo že nebude zber hlasov ukončený predčasne. […]

Toto zdrvujúce hodnotenie dostal systém, ktorý už vláda predtým schválila ako bezpečný. […]

Aby toho nebolo dosť, aktivisti zistili, že šéf firmy Diebold dodávajúcej hlasovacie zariadenia je nadšeným podporovateľom republikánov, ktorým venoval 400-tisíc dolárov a škodoradostne citovali vetu z jeho listu, že “je ochotný pomôcť, aby hlasy voličov dostal (terajší) prezident”. […]

Vlády viacerých amerických štátov si po odhaleniach urobili aj vlastné testy – zorganizovali simulované voľby a požiadali počítačových expertov, aby sa ich pokúsili narušiť. Systém opäť prepadol, keď sa zmena alebo zmazanie výsledkov ukázali ako mimoriadne jednoduché. “Isté je, že ak si kupujete knihu na Amazone, transakcia má vyššiu úroveň bezpečnosti, ako keď posielate výsledky prezidentského hlasovania na server od Dieboldu,” zhodnotil situáciu jeden z expertov. […]

V minulosti boli volebné podvody takisto možné, ale v prípade pochybnosti sa vždy dali hlasy prepočítať. Elektronické hlasovanie naproti tomu umožňuje dokonalý zločin – ak niekto výsledky dobre sfalšuje, pravdepodobne sa to nikdy nedozvieme.”

Takže toto bola situácia v roku 2004. A takto vyzerá situácie v USA o 11 rokov neskôr:

V Spojených štátoch počas volieb použili hlasovacie zariadenia, ktoré môže narušiť aj hacker amatér
http://www.hlavnespravy.sk/v-spojenych-statoch-pocas-volieb-pouzili-hlasovacie-zariadenia-ktore-moze-narusit-aj-hacker-amater/602963

“Autor článku a odborník v odbore informačných technológií Jeremy Epstein uvádza, že “v prípade, že sa vo voľbách použijú AVS prístroje a nikto sa do nich nenabúra, tak to bude iba preto, že sa o to nikto nepokúsil.” Portál poukazuje na to, že zraniteľnosť zariadení a ich softvéru je nesmierne vysoká, že aj človek so začiatočníckymi hackerskými schopnosťami by mohol uspieť v ich prelomení. […]

“Po tom, ako hacker ukončí svoju prácu, vo WinVote nezostávajú žiadne protokoly alebo iné záznamy, ktoré by signalizovali, že bol systém hacknutý. Takže aj v prípade, že by voľby boli sfalšované, sa to nikdy nikto nedozvie,” sumarizuje Epstein. […]

WinVote bol certifikovaný v roku 2012, v tom istom roku bolo schválené jeho použitie pri voľbách. Okrem Pennsylvánie a Mississippi, ktoré od jeho použitia upustili už pred niekoľkými rokmi, úrady Virginie sa nakoniec tiež rozhodli upustiť od využívania strojov AVS. Nebezpečenstvo, ktoré z použitia strojov pri hlasovaní vo voľbách plynie, však vďaka Jeremy Epsteinovi vyplávalo na povrch iba dva mesiace pred primárkami do volieb nového prezidenta, ktorého si v Spojených štátoch budú voliť v roku 2016 a poukazuje na nebezpečenstvo používania volebných automatoch v ktorýchkoľvek budúcich voľbách. ”

A skúsenosti z Estónska:

Jednou z mála krajín, kde sa voľby cez internet dodnes používajú, je 1,3 miliónové Estónsko. Každoročne tam počet hlasujúcich rastie. Čo je ale zaujímavé, že volebné výsledky strán z internetového hlasovania sa veľmi výrazne líšia od hlasov v kamenných miestnostiach. Zatiaľ čo pomer hlasov medzi prozápadnou vládnou a proruskou opozičnou stranou bol u papierových hlasov pomerne vyrovnaný s miernym príklonom k proruským stranám, v internetom hlasovaní drvivo víťazila prozápadná strana. Je to dôkaz o manipulovaní internetových hlasov? Ako najčastejšie vysvetlenie sa používa, že cez internet volí hlavne mladá generácia, ktorá má viac prozápadné cítenie. Ale je to naozaj pravda?

http://zpravy.idnes.cz/volby-estonsko-2015-0mm-/zahranicni.aspx?c=A150301_215049_zahranicni_hro
http://www.sme.sk/c/7673566/estonska-koalicia-prisla-vo-volbach-o-absolutnu-vacsinu.html

Stručné zhrnutie:

prozápadná vládna strana: Reformná strana (RE)

proruská strana: Estónska strana stredu (EKK), alias centristi

sociálni demokrati: (SDE), koaličný partner vládnej strany.

“Reformní strana (RE) s 28,5 procenta hlasů, zatímco proruská Estonská strana středu (EKK) má 22,7 procenta hlasů

… Centristé, kteří usilují o blízké vztahy s Ruskem, byli s reformisty dosavadním favoritem voleb, dokonce s možnými nadějemi na vítězství.

… Zvláštností voleb opět bylo internetové hlasování, kterého se zúčastnilo více než 177 000 voličů. Z nich reformisty volilo 37,5 procenta hlasujících, zatímco centristy jen 6,9 procenta lidí.

…Až 19 percent z nich hlasovalo vopred prostredníctvom internetu. Je to rekordná účasť na takomto hlasovaní, ktoré Estónsko zaviedlo ako vôbec prvá krajina v Európe pred desiatimi rokmi.

(čo je pomerne zaujímavé: rekordné hlasovanie cez internet, pričom výsledky sa diametrálne líšia od výsledkov papierového hlasovania. Proruská strana na internete prepadla, zatiaľ čo prozápadná strana má 2x vyšší podiel, než je celoštátny výsledok. Bolo internetové hlasovanie sfalšované, alebo iba zaplavené falošnými prozápadnými hlasmi????)

Před čtyřmi lety zvítězili ve volbách reformisté s 28,6 procenta hlasů a 33 mandáty, druzí centristé měli 23,3 procenta a 26 mandátů. ”

Advertisements
This entry was posted in NeDemokracia. Bookmark the permalink.