Slovenské referendum za rodinu – ohliadnutie za referendovou kampaňou

Toto je pokus o zdokumentovanie nálad a udalostí, ktoré sprevádzali slovenské referendum za rodinu.

Termín referenda bol po obštrukciách spôsobených preverovaním ústavným súdom a po vyškrtnutí otázky o registrovaných partnerstvách a po prezidentovom maximálnom zdržovaní vyhlásený na 7.2.2015. Kvôli tomu zdržovaniu bolo znemožnené pôvodne plánované spojenie referenda s komunálnymi voľbami v novembri, ktoré by jednak ušetrili na nákladoch a jednak pritiahli k hlasovaniu výrazne viac ľudí.

Prieskumy
=========

K dispozícii boli pred referendom iba tri prieskumy verejnej mienky:

Prvým bol prieskum agentúry Focus z septembra 2014. Udával 45% účasť a ďalších 10% váhajúcich, pričom bez ohľadu na odhodlanie ísť k referendu ukázal, že 80-90% obyvateľstva sympatizuje s témami referenda:
http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/prvy-prieskum-o-referende-slovaci-by-ochranili-rodinu-pred-homosexualmi-631032

Ďalšie prieskumy sa objavili až týždeň pred referendom a ukazovali iba 35% účasť. O ich objektivite sa viedli na internete dlhé polemiky, predpokladalo sa, že toto číslo bolo prezentované zámerne, aby presvedčili čo najviac voličov, že nemá vôbec cenu ísť na hlasovanie.

Prvým bol prieskum Katedry politológie Trenčianskej univerzity z doby medzi 20.decembrom a 15.januárom a udával 35% účasť. Boli veľké pochybnosti o jeho objektivite:
http://www.hlavnespravy.sk/prieskum-referendum-o-ochrane-rodiny-by-bolo-neplatne/526523

O pár dní neskôr sa na stránkach denníka SME objavil ďalší prieskum Focus, z doby 20. až 26. januára, ktorý taktiež udával 35% účasť. Manipulatívne komentáre redaktorov, ako aj fakt, že bol uskutočnený na objednávku prohomosexuálneho denníka SME kládli veľké otázniky ohľadom jeho objektivity. Mimo samotnej účasti ale aj tento prieskum ukázal, že veľká väčšina obyvateľstva s témami referenda súhlasí, aj keď sa nechystá ísť hlasovať:
http://www.sme.sk/c/7616054/na-referendum-pride-35-percent-bude-neuspesne-exkluzivny-prieskum.html
http://www.hlavnespravy.sk/dennik-sme-vcera-zverejnil-prieskum-o-ucasti-na-referende-zavery-ktore-z-neho-vyvodil-vsak-nie-su-uplne-korektne/528781
http://www.sme.sk/c/7616538/pojdu-veriaci-na-referendum-pozrite-si-exkluzivny-prieskum-citanie.html
http://www.sme.sk/c/7619221/slovaci-nepodporuju-inakost-homosexualov-chapu-najma-ich-blizki.html
http://www.postoy.sk/content/jeden-pol-miliona-ludi-sa-chysta-zucastnit-referenda
http://www.sme.sk/c/7622019/ludom-na-homosexualoch-najviac-prekazaju-adopcie.html
http://www.sme.sk/c/7621974/alianciu-by-volili-tri-percenta-ludi-najviac-v-bratislave.html
http://www.sme.sk/c/7623996/sociolog-slosiarik-debata-o-pravach-homosexualov-sa-len-zacina.html

z posledného článku: “Z oslovených ľudí by až 70 percent ateistov a 72 percent tých, čo nie sú nábožensky založení, nesúhlasilo s adopciami detí homosexuálmi. … 78 percent ľudí odpovedalo áno, je to výrazne väčšinový názor v celej populácii. … medzi hlboko veriacimi odmieta adopcie homosexuálmi až 88 percent … Napríklad až 59 percent voličov SaS by odmietlo adopcie homosexuálmi. … nemôžeme povedať, že mladí ľudia majú k adopciám homosexuálov jednoznačne tolerantnejší postoj, lebo medzi mladými vo veku 18 – 24 rokov má k nim odmietavý postoj 66 percent ľudí. Je to relatívne menej ako u starších ľudí, kde adopcie odmieta až 88 percent ľudí vo veku 65 a viac rokov. Ale ani medzi mladými tolerantný názor neprevláda a ťažko povedať, či sa to zmení”

Aj napriek silnej jednostrannej zaujatosti článkov v SME sa dajú z prieskumu vyčítať zaujímavé informácie o náladách v spoločnosti.

Predreferendová kampaň
======================

Kampaň predchádzajúca referendu bola bezprecedentne škandalózna. Sprevádzala ju doteraz nevídaná hystéria zo strany mienkotvorných médií, útoky a vyhrážky na adresu sympatizantov referenda a plošná cenzúra názorov na podporu referenda.

Všetky televízie odmietli odvysielať akékoľvek reklamné klipy, časopisy odmietali zverejňovať objednanú proreferendovú inzerciu, slovenský rozhlas odmietol odvysielať záznam cirkevnej omše s výzvou k referendu… Na druhej strane boli média dennodenne plné článkov dehonestujúcich referendum, vyzývajúcich k neúčasti a zosmiešňujúce predstaviteľov Aliancie za Rodinu alebo cirkev. Ako odôvodnenie neodvysielania klipov televízie udali, že “protistrana nemá zdroje na kampaň”. Pritom mediálny priestor bol plný prakticky výlučne názorov homo-lobby-komunity.

http://www.hlavnespravy.sk/rtvs-a-markiza-odmietli-zverejnit-spot-aliancie-za-rodinu-k-referendu/506307
http://www.omediach.com/tv/item/5804-kampa%C5%88-pred-referendom-neponuka-ani-ta3
http://www.omediach.com/tv/item/5813-joj-sa-rozhodla-spoty-aliancie-za-rodinu-vysielat-nebude
http://strategie.hnonline.sk/spravy/media/televizia-v-den-referenda-meni-program-zaradi-gay-komediu
http://www.sme.sk/c/7601474/miskov-da-na-kampan-proti-referendu-50-tisic.html
http://www.sme.sk/c/7599751/aliancia-za-rodinu-sa-pre-odmietnuty-televizny-spot-obrati-na-sud.html
http://presov.korzar.sme.sk/c/7605351/regina-neodvysielala-omsu-knaz-v-nej-podporil-referendum.html
RTVS rozhodla o neodvysielaní svätej liturgie vo vysielaní Rádia Regina http://www.hlavnespravy.sk/rtvs-sa-svojim-konanim-vratila-pred-rok-1989/519549
http://samuelmasarik.blog.sme.sk/c/373373/zavadzanie-slovenskych-medii-o-referende.html Veľa linkov na články o odmietaní inzercie Aliancie za Rodinu
http://dusanguman.blog.sme.sk/c/373414/rtvs-zrusila-omsu-odignorovala-papeza-dubovcovej-vsak-priestor-dala.html http://peterkuchar.blog.sme.sk/c/373308/medialne-odstavte-alianciu-pre-rodinu-a-dajte-viac-priestoru-klamarom-a-prostitutkam.html

Náladu pred referendom ďalej vyostrili mimoriadne vulgárne bilbordy s textom “JBM Alianciu za RDN”
http://www.hlavnespravy.sk/vulgarna-kampan-verzus-iniciativy-obcanov/534749

Média dokonca odmietali zverejňovať aj inzerciu od súkromných osôb. Dokladuje to prípad podnikateľa, ktorý si objednal inzerciu v časopisoch, bola mu schválená, zaplatená, ale keď noviny zistili, čoho sa bude reklama týkať, nezverejnili ju dokonca aj napriek tomu, že už bola zaplatená. Taktiež miestne úrady odmietali zverejňovať oznamy o konaní referenda, často v súkromí s priznaním, že zamestnanci sú zastrašovaní:
http://www.hlavnespravy.sk/postoj-medii-k-referendovej-kampani-trvala-rana-slovenskej-demokracii-prinasame-konkretny-pripad-2/538647

Ohromujúca bola aj celková miera cenzúry v mediálnom priestore. Nepohodlné blogy boli redakciami SME a Pravda opakovane mazané, premazávané diskusie pod článkami (poprípade diskusia vôbec nebola povolená), dokonca pomocou falošných nahlasovaní rušili ľuďom kontá na facebooku.

Nevídaným faktorom referenda bolo tiež zastrašovanie ĺudí, angažujúcich sa v propagácii referenda:

“Projekt dakujeme.sk po tlaku homoloby reprezentovanej pánom Oravcom, riaditeľom Nadácie Milana Šimečku, a po následnom zásahu denníka SME musel v záujme svojho fungovania odstrániť našu výzvu, cez ktorú sa ľudia transparetne zbierali na kampaň prvého občianskeho referenda.”
http://www.hlavnespravy.sk/aliancia-za-rodinu-homoloby-sa-nestiti-vyvijat-natlak-na-dobrovolnicky-projekt-dakujeme-sk/495499

Hovorcovi Aliancie za rodinu sa vyhrážajú smrťou detí
http://m.aktuality.sk/clanok/268633/hovorcovi-aliancie-za-rodinu-sa-vyhrazaju-smrtou-deti/

Homoaktivisti nechávali svojim odporcom blokovať facebookové kontá: Príspevok z diskusie: “…že gej aktivisti na fb stránkach aliancie odstreľujú diskutérov ktorí otvorene obhajujú referendum vyvracaním dezinformácií zo strany odporcov referenda tým že ich nahlasujú ako homofóbov a FB im z ich pozície homo friendly politiky maže účty. To sa stalo nielen mne ale aj ďalším diskutérom ktorých nevedeli argumentačne zo svojej pozície odporu voči referendu zdolať.
Pripomínam že zablokovaním účtu dôjde aj k vymazaniu všetkých komentov ktoré sme napísali na obhajobu správnosti referenda. Toto opäť jasne dokazuje že odporcovia referenda z radov gej aktivistov sa neštítia ničoho aby ľudí odstavili od obhajoby správnosti referanda. Ďalší dôkaz aké dôležité je pre nich aby bolo referendum neúspešné. Roman, alias Britský Buldog.”

Moderátorka RTVS Natália Žembová účinkovala v klipe na podporu referenda, hrozí jej za to vyhadzov. Samotný klip pritom žiadna televízia nebola ochotná odvysielať:
http://www.cas.sk/clanok/305591/moderatorka-rtvs-zembova-sposobila-rozruch-jej-osud-specati-rozhodnutie-krestanskej-televizie.html

Ďalší, tentoraz anonymný videoklip propagujúci témy referenda. Na autorov bolo podané trestné oznámenie:
http://www.sme.sk/c/7605524/miskov-a-blahova-podavaju-trestne-oznamenie-pre-video-k-referendu.html
http://strategie.hnonline.sk/spravy/reklama-digital/pozrite-si-nove-video-pred-referendom-posuva-latku-etiky-nadol

O. Maroš Kuffa bol kvôli svojim vyjadreniam perzekuovaný a je vyšetrovaný políciou. Video obsahuje vyjadrenie ku tomuto policajnému vyšetrovaniu na základe udanie pseudodemokratov a ku referendu, http://vybrali.sme.sk/c/Vyjadrenia-oKuffu-k-temam-suvisiacim-s-referendom/

Vyjadrenia o. Kuffu k témam súvisiacim s referendom. Žiadne odborné spojenia, ale jednoduché slová. Autor videa: “Vzhľadom k tomu, že o. Maroš Kuffa bol kvôli svojim vyjadreniam perzekuovaný a je vyšetrovaný políciou, video obsahuje titulky a je upravené tak, aby sa nedalo s jeho obsahom manipulovať a vytrhávať vety z kontextu. Musíme si uvedomiť, kam až dospela situácia, ak sa kňaz, ktorý ide príkladom svojho života naozaj všetkým ľuďom nemôže slobodne vyjadriť. Zrejme takto má vyzerať “novodobá liberálna pluralita názorov”. PRIŠIEL ČAS SLOBODNE VYJADRIŤ SVOJ NÁZOR – ZÚČASTNITE SA REFERENDA!

Vyjadrenia o.Kuffu k témam súvisiacim s referendom

Nasledujúci článok okrem iného spomína prípady ľudí, ktorým zmazali kvôli podpore referenda facebookové konto:
http://www.magnificat.sk/komentujeme-george-orwell-vstal-zmrtvych-alebo-hatespeech-novym-slovenskym-zakonom/

Ohľadom neovysielanej kázne v rádiu Regina. Proti kňazovi dokonca zvažujú trestné oznámenie:
http://www.aktuality.sk/clanok/269392/exkluzivne-prepis-kazne-proti-homosexualom-vytlacte-totu-spinu-za-hranice-statu/
http://www.hlavnespravy.sk/media-vytrhli-z-udajnej-nenavistnej-kazne-fragmenty-eparchia-ziada-povolenie-zverejnit-cely-text/526783
http://www.hlavnespravy.sk/to-je-ten-mor-a-spina-tretieho-tisicrocia-skripek-vysvetlil-prepis-udajnej-kazne-proti-homosexualom/530993
(komentár: napriek požiadavkám na odvysielanie cenzurovanej kázne sa tak až do konania referenda nestalo, dokonca ani nebol zverejnený plný nezostrihaný text)

Služba denníka SME vybrali.sme.sk surovo mazala všetky nepohodlné nominované články. Z 25 sledovaných nominovaných článkov bolo zmazaných 11, vrátane článku europoslankyne Anny Záborskej, vyjadrenia KBS o prenasledovaní kresťanov, článkov s vyjadreniami osobností podporujúcich referendum, články na odbornú diskusiu o jednotlivých témach referenda. Skrátka, cez vybrali.sme neprešiel žiaden článok, ktorý spochybňoval prohomosexuálnu stranu kampane.

Emócie sa v priebehu kampane tak vystupňovali, že sa kampaň preniesla dokonca až do škôl. Učiteľka agitovala u detí a hrozia jej za to problémy:
http://www.topky.sk/cl/10/1454507/Tvrda-propaganda-referenda-na-skolach–Ucitelka-sa-vyhrazala-detom–pridete-o-rodicov-

Ministerstvo vnútra dokonca začalo konanie proti Aliancii za rodinu, kvôli údajným nezrovnalostiam vo financovaní kampane.
http://www.hlavnespravy.sk/aliancia-za-rodinu-neorganizuje-verejnu-zbierku-prispievatelov-ziada-o-dar/537125

Agresivita odporcov referenda smerovala dokonca aj proti súkromným osobám, ktoré robili osvetovú činnosť k téme referenda. Tomáš Bielik zostavil list “Vážený sused”, ktorý na vlastné náklady seba, známych a drobných sponzorov rozposlal do domácností po väčšine Slovenska. Dostalo sa mu za to neskutočné množstvo urážok a vyhrážok:
http://www.hlavnespravy.sk/rozhovor-s-tomasom-bielekom-autorom-listu-ktory-zaplavil-slovensko-a-vyzyva-k-ucasti-na-referende/536383
http://michalspisak1.blog.sme.sk/c/374152/aliancia-za-rodinu-sa-moze-rovno-premenovat-na-alkajdu.html
http://simunekova.blog.sme.sk/c/374270/vazeny-sused.html (jeden z množstva urážlivých blogov)
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/344619-zo-zahadneho-suseda-sa-vyklulo-krestanske-zdruzenie/

Postoj politikov
================

Politici sa na chystané referendum dívali s veľkou nevôľou a zároveň so značnou dávkou obáv. Na jednej strane boli pod tlakom zahraničných organizácií z Bruselu, na druhej strane si boli vedomí veľkej podpory témy medzi obyvateľstvom a obávali sa, že sa hnev voličov môže obrátiť proti nim.

K téme referenda sa väčšina politikov vyjadrovala dlhú dobu veľmi neochotne a vyhýbavo, mnohí úplne odmietli prezradiť, ako budú hlasovať.

Najagresívnejšie sa proti referendu postavila strana SaS a jej predseda Richard Sulík. Napriek tomu, že pred piatimi rokmi oni sami zorganizovali podobné neúspešné referendum, teraz sa zúrivo oháňali rečami o vyhodených 6 miliónoch eur, zaostalosti Slovákov, protiústavnosti, nezmyselnosti, mrhaní času, atď. Je to o to kurióznejšie, že témy referenda sa zhodovali s oficiálnym programom SaS. Sám Sulík opakovane v rozhovoroch v minulosti odmietol povolenie homosex.adopcií a uzákonenie NEPOVINNOSTI sexuálnej výchovy bolo plne s liberálnou filozofiou slobody občana. Napriek tomu SaS útočila proti referendu, akoby šlo o život ohrozujúcu tému.
http://pohladobcana.blogspot.sk/2015/01/richard-sulik-politik-ktory-klame.html

Ostatní politici dlhú dobu taktizovali a vyčkávali a s vyjadreniami ohľadom svojej účasti čakali až do poslednej chvíle. Pod vplyvom stupňujúcej sa kampane napokon väčšina z politikov povedala, že na referendum pôjdu, ale bolo zjavné, že mnohí to robia s nechuťou a proti svojej vôli. Pri samotných voľbách to dobre dokladovali tým, že na referendum prišli, ale sami a nikto ďalší z ich rodiny.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/341317-termin-referenda-sa-blizi-co-si-o-nom-myslia-slovenski-europoslanci/
http://www.hlavnespravy.sk/kalinak-na-referende-sa-zucastnim-ctim-si-tradicie-novembra-1989/504047
Ako budú hlasovať poslanci http://www.sme.sk/c/7596953/referendum-je-problem-aj-pre-krestanske-strany-siet-a-obycajni-sa-delia.html
http://www.sme.sk/c/7489883/kiska-v-referende-odmietne-sobase-gejov-aj-adopcie.html
http://www.hlavnespravy.sk/jurinova-nabadat-na-neucast-v-referende-je-nebezpecna-kampan/518233
http://www.hlavnespravy.sk/matica-slovenska-vyzyva-na-ucast-na-referende-o-ochrane-rodiny/518563
http://tv.sme.sk/v/31301/ombudsmanka-dubovcova-na-referende-sa-nezucastnim.html
http://www.hlavnespravy.sk/dubovcova-bude-v-referende-hlasovat-za-obmedzovanie-prav-vacsiny/518683
http://www.topky.sk/cl/10/1451949/Velka-anketa-nasich-politikov–Referendum-rozdelilo-Slovensko–ministri-a-poslanci-odpovedaju-
http://www.hlavnespravy.sk/premier-fico-pojde-na-referendum-mali-by-podla-neho-ist-aj-ostatni/520803#disqus_thread
http://www.topky.sk/cl/100535/1452351/Fico-na-referendum-pojde–Mozno-ho-raz-budeme-potrebovat–ludi-nabada-k-ucasti
http://www.hlavnespravy.sk/kloc-piasecky-a-krcmery-maju-v-referende-jasno/523381
http://www.hlavnespravy.sk/hevier-je-hanba-ze-sa-vobec-musi-konat-toto-referendum/519533
http://www.sme.sk/c/7621005/dvanast-z-13-poslancov-olano-pojde-k-referendu.html
http://www.cas.sk/clanok/306882/velka-anketa-s-osobnostami-ako-budeme-hlasovat-v-referende-o-rodine.html (Zoznam “osobností”, ktoré budú referendum bojkotovať)
http://www.topky.sk/cl/100535/1454519/Radicova-sa-referenda-nezucastni–Aj-to-je-forma-vyjadrenia–rodinam-to-nepomoze
http://www.topky.sk/cl/100535/1454783/Fico-prvykrat-prehovoril-o-referende-za-rodinu–Homosexualom-musime-ulahcit-zivot-

Zhrnuto: najotvorenejšiu podporu referendu vyjadrilo KDH, SMK, SNS, viac-menej priamu podporu vyjadril Most a do istej miery aj Smer. SDKU dlho taktizovala, OĽANO dlho pôsobilo rozpolteno (napokon sa väčšina pridala na stranu referenda), NOVA a Sieť bola tiež nerozhodná ale viac na strane áno. Vyslovene proti referendu bola iba SaS a neparlamentná mikrostrana SKOK (odštiepenec SaSky)

Vzorka proreferendových článkov
===============================

Toto je len malá, relatívne náhodná vzorka proreferendových článkov, na zdokladovanie nálady pred referendom.

http://blog.tyzden.sk/miroslav-lettrich/2015/01/07/preco-povedat-referendu-ano/

http://video.tyzden.sk/eugen-korda/2015/01/09/aliancia-za-rodinu-odstartovala-kampan/

http://www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/913506-greckokatolici-podporuju-referendum-rozdavaju-biele-stuzky/

http://spolocenstvoladislavahanusa.blog.sme.sk/c/373277/preco-by-sa-aj-liberalne-zmyslajuci-obcania-mali-zucastnit-referenda.html

http://carnogursky.blog.sme.sk/c/373348/znovu-sme-obetami-socialneho-inzinierstva.html (vcelku zaujímavý blog)

http://pavolminarik.blog.sme.sk/c/373387/na-referendum-pojdem-aj-vdaka-sme.html (vcelku zaujímavý blog)

http://www.hlavnespravy.sk/juraj-martus-referendum-nie-je-iba-o-ochrane-rodiny-ale-hlavne-o-odmietnuti-systemu-manipulacie-a-klamstiev/499937 (VELMI DOBRÝ ČLÁNOK)

http://blog.tyzden.sk/juraj-macko/2015/01/30/13-dovodov-preco-neist-na-referendum/ (vtipná ironická paródia odporcov referenda)

http://kritickemyslenie.blog.pravda.sk/2015/01/31/o-duhove-manzelstva-vobec-nejde/

http://www.poslednykriziak.sk/barbari-medzi-nami-nenavidia-rovnost-miluju-privilegia/591/ (veľmi zaujímavý článok)

http://dennik.tyzden.sk/jozef-majchrak/2015/02/03/referendum-ako-pasca-pre-liberalov/

http://jangalan.blog.sme.sk/c/374398/pri-obcianskom-referende-vyzyvaju-na-neucast-pri-volbach-na-ucast-srandisti-politici.html

Mnohé blogy, ktoré boli redakciám novín príliš nepohodlné a boli zmazané:

http://pohladobcana.blogspot.sk/2015/01/richard-sulik-politik-ktory-klame.html

http://pohladobcana.blogspot.sk/2015/01/lgbt-pritvrdila-ziadame-polygamiu-aj.html

http://alianciazanedelu.sk/?p=3407 LGBT pritvrdila: Chceme polygamiu a incest! Neúčasťou v referende takému vývoju dávame zelenú

http://pohladobcana.blogspot.sk/2015/02/tretia-otazka-referenda-dokedy-budu.html

http://pohladobcana.blogspot.sk/2015/02/druha-otazka-referenda-k-pravu.html

http://pohladobcana.blogspot.sk/2015/02/prva-otazka-referenda-smrtiaci-argument.html

http://martinkamensky.blog.sme.sk/c/374204/co-by-mal-rodic-pred-referendom-vediet-o-sexualnej-vychove.html (nezmazaný, ale vyradený zo zoznamu blogov)

http://www.hlavnespravy.sk/radovan-branik-kulturna-revolucia-poziera-svoje-adoptovane-deti/500959

http://www.hlavnespravy.sk/radovan-branik-budicek-pre-veriacich-cirkvi-petra-weisenbachera/505145

a hromada ďalších…

Vzorka protireferendových článkov
=================================

Táto vzorka je ešte menšia a ešte menej reprezentatívna, pretože som nenašiel dostatočnú psychickú silu čítať tú záplavu agresívnych blogov a článkov redaktorov SME, Pravdy, Nového času a predovšetkým Denníka N.

Skôr som si odložil komentáre, ktoré danú náladu zhŕňali:

http://www.hfi.sk/blog/jakub-liptak/224-referendova-masova-hysteria

http://www.postoy.sk/content/referendum-3-x-ano-rok-1948 (o agresivnej kampani lgbt lobbystov)

http://komentare.sme.sk/c/7600501/problem-homovychovy.html (SME čoraz otvorenejšie lobbuje za homosexuálne adopcie)

http://komentare.sme.sk/c/7598442/referendum-o-homosexualoch-dava-politikom-zabrat.html (neskutočný dríst, pod piánom)

http://dennik.tyzden.sk/eugen-korda/2015/01/18/referendum-nalejme-si-ciste-vino/ ukážka agresivity homodiskutérov. Príspevok v diskusii č. 25: “Presne tak, katolibanski farizeji maju plnu hubu rodiny, ale to, ze tie decka ostanu hnit v decakoch ich vobec netankuje, akurat si spokojne odfuknu ako to tym teplym nandali. To, co predviedol Korda je hanba tyzdna (Korda predpokladam ziadnu nema). ”

http://www.sme.sk/c/7628777/ake-su-vase-3dovody-preco-ist-alebo-neist-na-referendum.html (pozoruhodná ukážka protireferendovej manipulácie denníka SME)

Ústavná sila referendového výsledku
===================================

V spoločnosti bola dlhé roky živená dezinformácia, že výsledok referenda je právne nezáväzný a že ho musia dodatočne hlasovaním odsúhlasiť poslanci.

To však nie je pravda. V skutočnosti má výsledok referenda automaticky silu ústavného zákona a je možné ho zmeniť iba pomocou ústavnej väčšiny v parlamente a aj to naskôr po 3 rokoch od jeho konania.

Aj z tohto dôvodu mali politici z referenda také obavy, pretože mohlo občanom ukázať ich silu a viesť k ďalším referendám.

http://www.hlavnespravy.sk/vysledky-platneho-referenda-maju-silu-ustavneho-zakonatvrdia-lipsic-a-prochazka/507677

https://m.facebook.com/daniel.lipsic/posts/899881290043765 (vyjadrenie Daniela Lipšica na jeho facebooku ohľadom účinnosti výsledku referenda)

http://www.sme.sk/diskusie/2384791/1/22711836/Odbornik-na-ustavne-pravo-Referendum-sa-u-nas-zneuziva.html#22711836 (kópia textu z facebooku D.Lipšica)

Zaujímavosťou je, že pod vplyvom referendovej kampane bola odštartovaná petícia za vyhlásenie referenda o vystúpení Slovenska z NATO
http://www.hlavnespravy.sk/odstartovala-peticia-za-vyhlasenie-referenda-o-vystupeni-slovenska-z-nato/535317

Referendom boj nekončí…
============================

http://dennik.tyzden.sk/fero-mucka/2015/01/29/slovensko-po-referende/ (Veľmi dobrý článok. Pre nepianistov je jeho kópia v príspevku č. 22)

“Čo tento stret bude ďalej znamenať pre Slovensko? Výsledky referenda síce môžu zmeniť východiskovú pozíciu, ale spomínané sily budú na seba ešte dlho intenzívne pôsobiť. Určite sa nezmení postoj médií ani opinion-makerov. Navyše, časť agendy bude presadzovaná aj bez mandátu voličov, teda nedemokratickým spôsobom. Tak, ako nedemokraticky, teda len rozhodnutím úradníkov, prichádza u nás na svet stratégia rodovej rovnosti či stratégia ľudských práv.

Protireakciou na toto všetko bude koniec asimilácie hodnotových odporcov. Budeme sledovať, ako sa zvýši nedôvera v politický systém, médiá, inštitúcie verejnej správy, teda voči tomu, čo sa nazýva systém.

Naopak, posilnia sa vlastné štruktúry odporcov, spoločenstvá, ktoré sa atmosférou budú podobať tým, ktoré si za socializmu vytvorili jeho odporcovia. Možno tu vyrastie aj spravodajské konzervatívne médium. Slogan o tom, že spoločnosť má fungovať v dialógu, bude chápaný ako floskula.

Demokracia ako koncept bude strácať na úcte, pretože bude považovaná za systém, v ktorom vyhráva ten, kto vie najlepšie lobovať a robiť najväčší krik. Autorita štátu a jeho inštitúcií sa ďalej zníži. Dnes populárne koncepty typu Spojme sa, aby krajina lepšie fungovala! už nebudú nadchýnať.

Možno to nezačne o rok či o dva, ale odohrá sa to. ”

Z článku na Pravde (link nemám)

“Upokoja sa emócie po referende? „To je najvážnejší omyl, ktorý je v spoločnosti prítomný, že po referende sa niečo upokojí. Práve naopak, z referenda vyjde skupina, ktorá bude mobilizovaná, motivovaná a začne prinášať nové a nové témy. Všetko sa iba začína,“ hovorí sociológ Michal Vašečka v rozhovore venovanom nadchádzajúcemu sobotnému referendu, ktorý vo štvrtok vychádza v denníku Pravda.”

Argumentácia vysokou cenou “zbytočného” referenda
====================================================

Veľmi obľúbeným argumentom odporcov referenda bolo tvrdenie, že sa jedná o vyhodených 6 miliónov eur na referendum, ktoré bude aj tak neplatné.

Bolo veľmi zaujímavé, že tieto argumenty bez akéhokoľvek ostychu vyťahovali práve poslanci a prívrženci strany SaS, ktorá taktiež jedno podobne drahé a neúspešné referendum zrealizovala.

Pritom nikto z týchto odporcov ani slovíčkom nepripustil, že keby neexistovalo 50% kvórum platnosti, referendum by bolo platné vždy a teda by sa nikdy nejednalo o vyhodené peniaze.

Navyše nikto príliš neriešil, že máme hromadu ďalších volieb: parlamentnté, komunálne, voľby do VUC, prezidentské, eurovoľby, pri ktorých nikto doteraz náklady neriešil a cena jedného ďalšieho referenda sa medzi nimi stratí.

Navyše sa bloggerom podarilo zistiť, že štát každoročne dáva na podporu lobby rodovej rovnosti 4 milióny eur a tak za dobu jej účinkovania zožrala viac peňazí, než stojí toto referendum.

http://bartkovsky.blog.sme.sk/c/374298/referendum-nie-je-drahe-rodova-rovnost-dostala-na-rok-4-miliony.html

http://www.hlavnespravy.sk/rodova-ideologia-nas-uz-stala-viac-ako-referendum/536775

Hlasovanie ľudí v zahraničí
===========================

Pod vplyvom dojmu, že výsledok referenda bude tesný, sympatizanti hľadali všetky možné cesty, ako zvýšiť účasť voličov.

Jedný z problémov bola veľká skupina ľudí v zahraničí (okolo 400-500 tisíc Slovákov), ktorí nemohli prísť na voľby a predstavovali pritom 10% celkových voličov.

V tejto súvislosti objavili ľudia zaujímavú informáciu. Pokiaľ si človek nechá vybaviť voličský preukaz, je vyškrtnutý zo zoznamu voličov a zapísaný na zoznam až v okamihu, keď zahlasuje. Pokiaľ by si zahraniční Slováci zažiadali o vydanie voličského preukazu, znížili by tak aj bez hlasovania aspoň celkový počet voličov, z ktorého sa vypočítava 50% kvórum:

http://www.hlavnespravy.sk/slovaci-v-zahranici-pozor-mozete-velmi-podstatne-ovplyvnit-vysledky-referenda/534427

Ďalšie podrazy voličom – zmenené miesta voličských miestností
=============================================================

Vyskytlo sa množstvo správ, že k referendu boli ľuďom priradené iné volebné okrsky, než na ktoré sú zvyknutí z bežných volieb. Možno sa jednalo čisto o zjednodušovanie organizácie (zlučovanie okrskov v rámci šetrenia nákladov), ale nedá sa úplne vylúčiť ani zámerná snaha o dezorientáciu voličov. Správy o týchto presunoch prišli hlavne z Trnavy a Bratislavy, ale zrejme sa vyskytli po celom Slovensku

http://www.trnava.sk/sk/aktualita/priblizne-polovica-trnavcanov-bude-mat-na-referendum-urcenu-inu-miestnost-ako-vo-volbach

Zrušenie výsledkov referenda pomocou medzinárodnej súdnej žaloby?
===============================================================

Ako núzdový scenár pripravovali homo-aktivisti variantu, že výsledky úspešného referenda napadnú a nechajú zrušiť pomocou súdov, v najhoršom prípade v Štrasburgu.

http://bartkovsky.blog.sme.sk/c/374245/homoloby-sa-chce-sudit-so-slovenskou-republikou.html

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/336311-platne-referendum-moze-skoncit-na-sudoch/

Zahraničné ohlasy
==================

Chystané referendum budilo značnú pozornosť v zahraničí.

Slovensko osobne prišla podporiť líderka chorvátskeho referenda o manželstve, Željka Markič:
http://www.postoy.sk/content/chorvati-su-po-referende-aktivnejsi
http://www.hlavnespravy.sk/kosice-navstivili-lidri-uspesneho-chorvatskeho-referenda/512077

V Nemecku spustili na podporu slovenského referenda online petíciu, ktorá získala za mesiac viac než 90 000 podpisov a stala sa najpodpisovanejšou petíciou v danom období:
http://citizengo.org/de/16125-unterstuetzung-fuer-das-slowakische-familienreferendum?sid=MTE4ODk0ODEzNzMyODcy

Zvláštna bola situácia v susednej ČR. O chystanom slovenskom referende média hrobovo mlčali, neobjavili sa do poslednej chvíle ani len krátke článočky. Dokonca ani na väčšinu českých “alternatívnych” webov informácia o chystanom slovenskom referende neprenikla. Jedinou výnimkou bol Protiproud Petra Hájka:
http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1447-v-bratislave-za-prahu-slovensko-pred-bitvou-evropskeho-vyznamu-spinave-metody-proti-obrancum-rodiny-vyhruzky-zabitim-deti-satanovi-zbrojnosi-na-nohou.htm

http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1480-slovenska-lekce-za-casu-duchovni-cholery-skandalni-cenzura-a-bojkot-zvitezi-bruselska-manipulace-mistni-pate-kolony-zla-halik-a-tricet-stribrnych-jsme-s-vami-statecni-obcane.htm

Zahraničné média sa postavili k slovenskému referendu silne negatívne a na diaľku vyzývali občanov, aby referendum ignorovali:
http://www.hlavnespravy.sk/je-nespravne-chranit-rodinu-referendum-o-ochrane-rodiny-prezentuju-domace-a-zahranicne-media-negativne/494775

Európsky parlament dokonca zvažoval schválenie rezolúcie proti slovensku, ale napokon od toho upustil.
http://www.hlavnespravy.sk/skripek-s-tvrdeniami-flasikovej-benovej-nesuhlasi/508219

Pozornosť pútalo slovenské referendum aj vo Francúzsku, kde si všímali jednofarebnú mediálnu antikampaň. Francúzi si tiež povzdychli, že ich podobný pokus o referendum o rodine politici jednoducho zakázali:
http://www.hlavnespravy.sk/katarina-hanzlikova-francuzi-si-vsimaju-diskriminacny-postoj-slovenskych-medii/527361

Frakcia socialistov a demokratov (191 z 751 členov) v Europarlamente odsúdila chystané Referendum o rodine:
http://www.hlavnespravy.sk/socialistom-a-demokratom-v-europarlamente-nase-referendum-o-rodine-nevonia/539507

Referendum a jeho výsledky
==========================

Po dvoch mesiacoch agresívnej a mimoriadne emocionálne vyhrotenej kampane sa konečne konalo referendum.

Obe strany pred referendom využili maximum svojich možností.

Homo-lobby hustila do ľudí svoju propagandu pomocou všetkých mediálnych kanálov, blokovala reklamu na podporu referenda, zastrašovala protistranu. Mediálny priestor bol takmer kompletne pod jej kontrolou a inteznita “vreskotu” ich kampane bola len ťažko popísateľná.

Aliancia za rodinu bola odkázaná na finančné dary sympatizantov a prácu viac než 10 000 dobrovoľníkov. Ako komunikačný kanál využívala malé nezávislé weby, dobrovoľníkov blogerov a diskutérov, ďalej komunikáciu pomocou pastierskych listov v kostoloch. Videoklipy na podporu referenda sa šírili takmer výlučne prostredníctvom internetetu, inzercia na podporu referenda bola novinami a televíziami odmietaná. Zopár dobrovoľníkov sponzorovalo plagáty alebo bilboardy vo svojich obciach.

Pár dní pred referendom udreli výrazné mrazy, husté sneženie a vo viacerých mestách sa vytvorila poľadovica, ktorá pretrvala aj do referendového dňa.

Výsledky referenda boli pre Alianciu veľkým sklamaním. Už prvé správy naznačovali nízky počet hlasujúcich. Hoci 2 týždne starý prieskum hovoril o 35% účasti, homoaktivisti sa nádejali účasťou iba 30%. Reálna účasť 21% ale prekvapila a zaskočila obe strany.

Napriek tomu, že k referendu stále dorazilo 950 000 voličov, výsledky sa v kontexte očakávaní dajú prirovnať k fiasku. Nikto doteraz nepriniesol dôveryhodné vysvetlenie, prečo došlo k tak enormnému prepadu účasti a prečo sa tak líšili aj od relatívne čerstvých prieskumov verejnej mienky Focusu.

Výsledky:

http://www.sme.sk/referendum/2015/vysledky/
http://hn.hnonline.sk/referendum-o-rodine-2015

Minúta po minúte (pre prehľad, ktorí politici ako hlasovali)

http://www.sme.sk/c/7631418/referendum-o-rodine-je-neplatne-priebeh-minuta-po-minute.html?ref=njct

http://www.hlavnespravy.sk/referendum-o-ochrane-rodiny-2015/539645

http://www.hlavnespravy.sk/v-referende-hlasovali-aj-ostatni-slovenski-politici/541231

http://www.hlavnespravy.sk/prezident-andrej-kiska-odovzdal-svoj-hlas-az-vecer/541281 (Kiska pri hlasovaní vôbec neskrýval svoju nechuť nad tým, že sa hlasovania musel zúčastniť)

O mimoriadny škandál sa postaral Richard Sulík. Celú dobu referendum odsudzoval ako zbytočné, a že daný deň využije rozumnejšie, “napr. sa pôjde s deťmi sánkovať”. Napokon večer čakal na výsledky v klube gay hnutia Inakosť a v tričku “JBM Alianciu za RDN”
http://www.sme.sk/c/7633753/inakost-prisiel-podporit-aj-stanke-a-sulik-v-tricku-jbm.html
http://www.aktuality.sk/clanok/270250/sulik-prepacte-za-moje-tricko/

Analýza výsledkov referenda
===========================

Vybral som len tých zopár článkov, ktoré mali aspoň trochu snahy o objektivitu a nehýkali iba nadšením nad “drvivým víťazstvom” LGBT-hnutia.

http://www.hlavnespravy.sk/roman-michelko-referendum-v-nasom-ustavnom-systeme/533303 (dobrý článok)

Juraj Martus: Výsledok referenda zaskočil obe strany (veľmi dobrý článok!)
http://www.hlavnespravy.sk/juraj-martus-vysledok-referenda-zaskocil-obe-strany/541607

Roman Michelko: Referendum – výsledky a dôsledky (dobrý komentár)
http://www.hlavnespravy.sk/roman-michelko-referendum-vysledky-a-dosledky/542223

http://www.sme.sk/c/7632593/referendum-odhalilo-aku-mame-slabu-legislativu-hovori-wienk.html Riaditeľka Aliancie Fair-play poukazuje na neférový priebeh kampane

Hovorkyňa Aliancie Verešová: K ľuďom sa nedostala informácia o referende
http://www.sme.sk/c/7634464/hovorkyna-aliancie-veresova-k-ludom-sa-nedostala-informacia-o-referende.html?ref=njct

Ján Kurbeľ: Referendum prinieslo aj pozitívne aspekty o ktorých sa dnes málo hovorí
http://www.hlavnespravy.sk/jan-kurbel-referendum-prinieslo-aj-pozitivne-aspekty-o-ktorych-sa-dnes-malo-hovori/543777

Richard Sulik – 4 príčiny debaklu referenda (Projekt N) (agresivne, ale aj tak uzitocne postrehy)
https://dennikn.sk/44240/slovenky-slovaci-sa-odmietli-vratit-minuleho-storocia/?ref=tit-box-top

Politické dozvuky
=================

Prakticky hneď po referende sa vyrojila hromada nadšených nápadov:

Amnesty International sa teší, že výsledok referenda otvára cestu k prijatiu LGBT legislatívy
http://www.hlavnespravy.sk/neuspesne-referendum-je-krok-smerom-k-prijatiu-novej-legislativy/541685

Homoaktivisti argumentujú, že 79% obyvateľstva vlastne podporilo ich agendu a tak by mala byť urýchlene schválená. Na ich stranu sa okrem SaS a SKOKu pridala aj ďalšia “bývalá” strana SDKU:
http://www.hlavnespravy.sk/strana-sdku-ds-referendum-nebolo-zbytocne-ak-sa-z-neho-dokazeme-poucit/541995

Sieť došla s nápadom zmeniť fungovanie referenda – zrušiť kvórum ale na druhej strane zaviesť tak tvrdé podmienky vypísania, že by bolo referendum ešte viac nepoužiteľné:
http://www.hlavnespravy.sk/siet-chce-zmenit-fungovanie-referenda-prochazka-sa-chysta-za-kalinakom/542005

SaS a Sieť tiež využili príležitosť a požadujú odluku cirkvi od štátu (tj. odrezanie cirkvi od financovania). Pôsobí to dojmom, ako snaha o pomstu za angažovanosť cirkvi v kampani. Koniec koncov, už počas kampane sa niektorí diskutéri nechávali uniesť do tej miery, že žiadali zakázanie katolíckej cirkvi na slovensku kompletne.
http://www.sme.sk/c/7634840/fico-referendum-nekomentuje-sas-a-skok-chcu-odluku-cirkvi-od-statu-reakcie.html
http://afinabul.blog.cz/1502/odluka-a

Pokrytci!!! SaS navrhuje spojiť referendum s voľbami, aby sa zvýšila účasť a ušetrili peniaze
http://www.hlavnespravy.sk/sas-navrhuje-spojit-referendum-s-volbami-aby-sa-zvysila-ucast-a-usetrili-peniaze/542993

Kristína Machová: V sobotu sme prehrali všetci
http://www.hlavnespravy.sk/kristina-machova-v-sobotu-sme-prehrali-vsetci/546203
“V nedeľu nás všetky médiá informovali o tom, že referendum bolo neúspešné a že LGBTI komunita vyhrala tento boj, v ktorom sa ani nezúčastnila. Toto víťazstvo za LGBTI komunitu vyhralo veľmi prísne 50 percentné kvórum pre platnosť referenda. Im stačilo ostať doma v role obete a teraz si nárokujú od spoločnosti ďalšie práva.”

Referendum na Slovensku: Úspěch i katastrofa. Přes devadesát procent hlasujících řeklo jasné ANO. Jediný typ voleb, které při nízké účasti neplatí. Což to rozšířit na všechny volby?
http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1487-referendum-na-slovensku-uspech-i-katastrofa-pres-devadesat-procent-hlasujicich-reklo-jasne-ano-jediny-typ-voleb-ktere-pri-nizke-ucasti-neplati-coz-to-rozsirit-na-vsechny-volby.htm

Paradox z minulosti: Referendum je úspešné, zmobilizovali sme milión, tvrdí Sulík (19.09.2010)
http://www.aktuality.sk/clanok/172611/referendum-je-uspesne-zmobilizovali-sme-milion-tvrdi-sulik/

Marek Bartkovsky – Nastal cas na zmenu pravidiel referenda
http://bartkovsky.blog.sme.sk/c/375053/zmena-ohladom-referenda.html

Nemorálnosť plodí nemorálnosť. V Michalovciach sa objavil billboard JBM POKUTY
http://www.hlavnespravy.sk/nemoralnost-plodi-nemoralnost-v-michalovciach-sa-objavil-billboard-jbm-pokuty/551007

Systém dělá vše, aby rodiny zdecimoval (zaujímavý blog)
http://sichtarova.blog.idnes.cz/c/448289/System-dela-vse-aby-rodiny-zdecimoval.html

Fico o referende: Ak si niekto myslí, že 80 % ľudí súhlasí s registrovaným partnerstvom, tak je na veľkom omyle
http://www.hlavnespravy.sk/fico-o-referende-ak-si-niekto-mysli-ze-80-percent-ludi-suhlasi-s-registrovanym-partnerstvom-tak-je-na-velkom-omyle/550139

Zahraničné reakcie
==================

Reakcie BBC, Guardian, Huffington post, al-Džazíry (článok o ničom)
http://www.sme.sk/c/7634963/reuters-nepodarilo-sa-zakonzervovat-zakaz-gay-manzelstiev-reakcie-medii.html?ref=njct

Podpredsedníčka Európskeho parlamentu Ulrike Lunaceková obvinila Slovensko z vyhlásenia ‘homofóbneho referenda’
http://www.topky.sk/cl/100157/1456559/VIDEO-Drsna-diskusia-o-referende-v-Europskom-parlamente–Slovakov-oznacili-za-homofobov

10 dní od referenda… Schvaľovanie LGBT legislatívy sa začína…
============================================================

Od konania referenda uplynulo iba 10 dní a do vlády sa v tichosti vrátila stratégia ľudských práv a bola v priebehu 2 dní bleskovo schválená! Aliancia za rodinu sa pokúsila prijatie zastaviť petíciou, v priebehu jediného dňa ju podpísalo viac než 10 000 ľudí. Nepomohlo.

Zo 110 stranovej stratégie je plných 100 strán venovaných právam LGBTI osôb, zostávajúcich 10 správ patrí právam chudobných, starých, invalidov,… Navyše súčasťou stratégie je tiež požiadavka zrušiť “diskriminačný” zákaz darcovstva krvi od homosexuálov! Stratégia tiež otvára otázku uzákonenia registrovaných partnerstiev vrátane všetkých ostatných práv ako napr. právo na adopcie.
http://www.hlavnespravy.sk/na-rokovanie-vlady-znova-prichadza-v-tichosti-strategia-ludskych-prav-obcania-podpisuju-peticiu/553059
http://www.hlavnespravy.sk/kdh-upozornuje-na-vazne-nedostatky-vladnej-strategie-ludskych-prav/554315
http://www.sme.sk/c/7652445/aliancia-za-rodinu-ide-proti-vladnej-strategii-spustila-peticiu.html

Vláda napriek početným protestom schválila Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv. Otvára cestu k registr.partnerstvám (dlhý článok)
http://www.hlavnespravy.sk/mimovladne-organizacie-spustili-peticiu-proti-celostatnej-strategii-ochrany-a-podpory-ludskych-prav/554687

Andrej Danko pre TASR – Vláda otvorila dvere k registrovaným partnerstvám
http://www.sns.sk/aktuality/andrej-danko-pre-teraz-sk-vlada-otvorila-dvere-k-registrovanym-partnerstvam/

5 rokov po referende (sarkastický blog na tému chystaných LGBT práv)
http://www.dailymale.sk/articles/5-rokov-po_2921?PageSpeed=noscript

Stratégia LGBTI schválená, pre predsedu vlády Roberta Fica sú procesy viac ako ľudia
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=388310764682202&id=152417991604815&refid=17
http://branislavskripek.sk/pre-predsedu-vlady-roberta-fica-su-procesy-viac-ako-ludia/

“Stratégia je schválená. LGBTI skupiny majú v dokumente vyhradených vyše 100 strán, pričom chudobní, starí a zdravotne postihnutí ľudia ich majú ani nie 10! Vláda nepočúvala hlas skoro milióna ľudí, ktorí sa proti takýmto postupom a dokumentom vyjadrili v referende o rodine a tiež hlas ani viac ako 14 000 ľudí, ktorí sa za pár hodín podpísali pod petíciu proti prijatiu tejto stratégie! Komu teda slúžia naši politici? Ľuďom alebo záujmovým, lobbistickým a iným skupinám?”

“Na tlačovej konferencii dnes predseda vlády Robert Fico na margo výhrad k stratégií ľudských práv povedal, že začaté procesy treba rešpektovať. Ak sú procesy pre neho viac ako ľudia, je to pre Slovensko smutná správa. K Celoštátnej stratégii ľudských práv bola včera spustená petícia, ktorá za niekoľko hodín získala takmer 14 000 signatárov. Je to bezprecedentne rýchla mobilizácia a jasný prejav názoru občanov, ktorý by mal mať prednosť pred takzvanými začatými procesmi,“”

“Ak za ľudské právo pokladáte akreditáciu nových vysokoškolských odborov rodovej rovnosti, alebo rodovo korektný jazyk, tak áno, tejto problematike sa Celoštátna stratégia ľudských práv a jej prílohy venujú dôsledne. Pán prezident Kiska nedávno hovoril o zacelení rán, ktoré zanechalo referendum, je preto priam provokáciou verejnosti, že vláda Roberta Fica otvára desať dní po referende otázku registrovaných partnerstiev. ”

Posledná aktualizácia: 7.3.2015

This entry was posted in LGBT-Lobby, NeDemokracia, Referendum 7.2.2015. Bookmark the permalink.